دستگیری ۴۰ روزنامه نگار از آغاز تظاهرات های خیابانی در ایران

 

دويچه وله : در گزارش کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران که دفتر آن در نیویورک است، گفته می‌شود که در دو هفته‌‌ای که از آغاز تظاهرات خیابانی در ایران می‌گذرد، ۴۰ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند که ۲۵ نفر آنها اعضای تحریریه روزنامه‌ی "کلمه سبز" هستند. صاحب امتیاز این روزنامه میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد (۱۲ژوئن) است. انتشار این روزنامه به دستور مقام‌های امنیتی از روز ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) متوقف شده است.


بنا بر گفته‌ی کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران، نیروهای امنیتی شب دوشنبه ۲۲ ژوئن به  دفتر روزنامه‌ی کلمه‌ی سبز در تهران حمله وهمه‌ی کارکنان آن را بازداشت کردند. بازداشت این افراد در شرایطی صورت گرفت که انتشار کلمه‌ی سبز متوقف شده بود. علیرضا حسینی بهشتی، از سردبیران روزنامه کلمه سبز در باره‌ی بازداشت اعضای تحریریه روزنامه گفته است، کارکنان کلمه‌ی سبز برای دریافت دستمزد و نیز برنامه‌ریزی برای راه اندازی مجدد آن در دفتر روزنامه حاضر شده بودند. اما ساعتی بعد عده‌ای لباس شخصی که ادعا می‌کردند ماموران پلیس امنیتی هستند، با شکستن حفاظ وارد ساختمان شده و رایانه‌ها و اسناد و لوازم دفتر را همراه کارکنان روزنامه با خود بردند.
به گزارش کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران، اکثر ۴۰ روزنامه‌نگار بازداشت شده ایرانی هستند، اما در میان آنها یک روزنامه‌نگار یونانی‌الاصل نیز وجود دارد که برای روزنامه‌ی آمریکایی "واشنگتن تایمز" کار می‌کرد. دست‌کم ۶ تن از روزنامه‌نگاران پیش از ناآرامی‌های اخیر و در آستانه‌ی انتخابات بازداشت شده‌اند.

 

کارزار ضدرسانه‌ای


در این میان سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ای خبر داد، تلویزیون دولتی ایران با پخش صحنه‌‌هایی که ادعا می‌شود اعتراف‌های بازداشت‌شدگان است، علیه رسانه‌های داخلی و خارجی کارزار به راه انداخته است. در این صحنه‌ها افرادی که تلویویزن دولتی ایران آنها را فریب خوردگان  معرفی می‌کند، اعتراف می‌کنند تحت تاثیر تلویزیون بی‌بی سی و صدای امریکا و دیگر رسانه‌های بیگانه در تظاهرات‌ها شرکت کرده‌اند.به گفته‌ی گزارشگران بدون مرز، پخش این اعترافات در جهت تائید سخنان رهبر جمهوری اسلامی است که اعتراض‌های خیابانی را متاثر از تبلیغات جبهه استکبار نامیده بود.


گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ی خود این روش اتهام زنی به رسانه‌ها را محکوم می‌کند. به گفته‌ی گزارشگران بدون مرز، در دو هفته‌ی اخیر رسانه‌های خارجی برای انجام وظایف خود با محدویت‌های متعددی روبرو هستند. خبرنگاران آنها اخراج و یا از سوی هواداران رژیم در معرض بدرفتاری و خشونت قرار می‌گیرند.


محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ادعا کرده که خبرنگاران خارجی در کار جمع‌آوری اطلاعات پنهان بوده‌اند. اژه‌ای تایید کرده دست‌کم یک خبرنگار خارجی دستگیر شده و وسایل یک نفر دیگر ضبط  شده و قرار است در مورد آنها تحقیق شود.

 

درخواست آزادی سیلویا هاراتونیان

 

همچنین روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس از سوی چندین سازمان مدافع حقوق بشر با شرکت رکسانا صابری برگزار شد که در آن از مقام‌های ایران خواسته شد سیلویا هاراتونیان را آزاد کند. سیلویتا هاراتونیان، یک مسیحی ارمنی متولد ایران و تبعه‌ی آمریکا است. او یک سال پیش (۲۶ ژوئن ۲۰۰۸) به جرم مشابه رکسانا صابری در تهران بازداشت و به سه سال زندان محکوم شد. خانواده هاراتونیان می‌گویند او برای چهارمین سفر کاری‌اش در مورد یک پروژه در زمینه مراقبت‌های بهداشتی ‏زنان و زایمان از ارمنستان به ایران آمده بود که در تهران دستگیر شد. تاکنون تمام تلاش‌ها برای آزادی این شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار بی‌نتیجه مانده است.


در کنفرانس مطبوعاتی پاریس، ژان فرانسوا ژولیارد دبیراول گزارشگران بدون مرز بار دیگر بر درخواست این سازمان برای حضور خبرنگاران خارجی در ایران تاکید کرد. او گفت: اگر خبرنگاران در ایران آزاد بودند و آزادی مطبوعات رعایت می‌شد در باره وضعیت سیلویا اطلاع‌رسانی بیشتری انجام می‌شد. دبیراول گزارشگران بدون مرز افزود: ما از همه خبرنگاران می‌خواهیم که به سفارتخانه‌های ایران مراجعه و تقاضای روادید کرده و برای تهیه گزارش به ایران بروند.