ندا نماد قیام توده ستمدیده مردم ایران

 

رادیو دویچه وله: یک ویدئوی ۴۰ ثانیه‌ای از کشته‌شدن دختر جوانی در تهران که گفته می‌شود ندا نام دارد، تنها در عرض چند ساعت به طور وسیعی در وبسایت‌ها و شبکه‌های تلویزیونی پخش شده است. اینک ندا تبدیل به چهره‌ی مقاومت در ایران شده است.

 

علیرغم اعمال محدودیت‌های شدید برای خبرنگاران داخلی و خارجی در ایران، تصاویر اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر در تهران و برخی از شهرهای ایران به طور گسترده‌ای در اینترنت پخش می‌شوند. یکی از این تصاویر ویدئویی، لحظات پایانی زندگی دختر جوانی را تصویر می‌کند که در یکی از تظاهرات‌ مردمی مورد اصابت گلوله‌ی نیروهای امنیتی قرار گرفته و تنها اندکی بعد جان می‌سپارد.

 

این دختر ۲۷ ساله که  ندا آقاسلطانی نام دارد در روز شنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) در ساعت ۱۹:۰۵ از سوی یکی از نیروهای بسیجی در خیابان کارگر شمالی (امیر آباد) مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

 شبکه‌‌ی خبری سی‌ان‌ان نیز در گزارش ویژه‌ای در همین رابطه اعلام کرد که فرد ضارب به گفته‌ی شاهدان عینی روی سقف یکی از خانه‌های اطراف مستقر شده بوده است. در این میان ویدئوی دیگری نیز منتشر شده است که تصاویری از ندا را لحظاتی پیش از فوت وی به همراه مردی که گفته می‌شود استاد موسیقی اوست، نشان می‌دهد.

 

واکنش‌های سریع اینترنتی

 

تنها در ظرف مدت کوتاهی پس از درگذشت ندا، مدخلی در دائرة‌المعارف اینترنتی ویکی‌پدیا به زبان فارسی درباره‌ی او باز شد و صفحه‌ا‌ی نیز در سایت فیس بوک به نام او راه‌اندازی شد. بر پایه‌ی خبری از خبرگزاری آلمان  مراسم خاکسپاری این دختر جوان روز یکشنبه، یک روز پس از فوت وی برگزار شده است، اما حکومت ایران برپایی هر گونه مراسم سوگواری برای او را ممنوع اعلام کرده است.

 

هانس کلاین اشتویبر، یکی از کارشناسان رسانه در آلمان، ویدئوی منتشر شده از لحظات پایانی زندگی ندا را تأثربرانگیز خواند و با توجه به تردیدهایی پیرامون صحت این ویدئو آن را واقعی دانست. به دلیل فضای محدود اطلاع‌رسانی در ایران منابع خبری موثقی پیرامون رویدادهای اخیر وجود ندارد و از همین رو خبرگزاری‌ها در تمامی گزارش‌های خود تنها متکی به اظهارات شاهدان عینی هستند که در شبکه‌های اجتماعی همچون تویتر یا فیس بوک به ثبت می‌رسند. با این حال اشتویبر خاطر نشان می‌کند که این ویدئو ایده‌‌آل‌ترین سمبل‌سازی مقاومت در ایران است.

 

کاربران بسیاری از نقاط مختلف جهان درمورد تصاویر درگذشت ندا ابراز احساسات کرده‌اند. در تویتر یک گروه تبادل نظر ویژه در همین رابطه به راه افتاده است که کاربران در آن از درگذشت ندا و همچنین پوشش خبری پیرامون آن می‌نویسند. این صفحه در صبح روز یکشنبه (۳۱ خرداد) تبدیل به یکی از موضوعات اصلی در لینک‌های مربوط به موضوع‌های داغ در تویتر شد.