واکنش های بین المللی به سرکوب و خشونت در ایران پایان دهید

 

بی بی سی : همزمان با ادامه برخورد نیروهای امنیتی ایران با کسانی که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعتراض دارند، دبیر کل سازمان ملل از مقام های این کشور خواست بازداشت، تهدید و استفاده از قوه قهریه علیه مخالفان سیاسی را متوقف کنند.بان کی مون در بیانیه ای گفت "وضعیت در ایران موجب نگرانی جامعه بین المللی است" و خواستار "توقف فوری بازداشت ها، تهدیدها و استفاده از زور شد."


براساس این بیانیه آقای بان "اوضاع در جمهوری اسلامی ایران را با نگرانی فزاینده دنبال می کند و از خشونت های پس از انتخابات به خصوص استفاده از زور علیه غیرنظامیان که باعث مرگ و جراحت می شود، مایوس است."


وی مقام های ایران را ترغیب کرد "به حقوق بنیادی شهروندی و سیاسی به خصوص آزادی بیان و آزادی تجمع و آزادی اطلاعات احترام بگذارند." او از دولت و مخالفان خواست برای حل اختلافات خود به "گفتگو و شیوه های حقوقی توسل جویند."


کاخ سفید نیز دوشنبه از فقدان "عدالتی" که تظاهرکنندگان در ایران تجربه می کنند ابراز تاسف کرد و گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از دیدن صحنه های جسارت تظاهرکنندگان ایرانی به خصوص زنان "تحت تاثیر" قرار گرفته است.


از سوی دیگر اتحادیه اروپا روز دوشنبه ادعاهای ایران دایر بر دخالت این کشورها در انتخابات ریاست جمهوری ایران را "بی پایه و غیرقابل قبول" خوانده است.


در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: "اتحادیه اروپا اتهاماتی را که از سوی مقام های مختلف ایرانی علیه این اتحادیه و اعضای آن درباره دخالت اروپایی ها در اتنخابات ایران طرح می شود را بی پایه و غیرقابل قبول می داند."
ایران کشورهای غربی را به خاطر آنچه "مداخله جویی" در امور داخلی خود می داند به باد حمله گرفته است و رسانه های خارجی را که با محدودیت های شدیدی در ایران روبرو هستند به دامن زدن به ناآرامی ها از زمان انتخابات 22 خرداد متهم کرده است.


در این انتخابات محمودی احمدی نژاد برنده اعلام شد که فریاد تقلب برخی از رقبای وی و بسیاری از هوادران آنها را به دنبال داشت و به اعتراضات بی سابقه ای در تاریخ جمهوری اسلامی دامن زد.
روز دوشنبه نیز پلیس ضدشورش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در میدان هفت تیر تهران از گاز اشک آور استفاده کرد و به گفته برخی شاهدان عینی با خشونت نیروهای بسیجی علیه تجمع کنندگان همراه بود.


در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: "اتحادیه اروپا عمیقا نگران ادامه خشونت های بی رحمانه علیه تظاهرکنندگان که باعث تلفات شده، است."


27
کشور عضو این اتحادیه از ایران خواستند از "بازداشت های جمعی خودسرانه خودداری کند" و محدودیت های اعمال شده علیه رسانه ها و خبرنگاران را محکوم کردند.

 

'چیزی بیش از انتخابات'


تحولات چشمگیر ایران با واکنش های گسترده دیگری نیز روبرو شد.روسیه روز دوشنبه خواستار حل بحران سیاسی ایران با تکیه بر قانون اساسی این کشور شد: "اختلاف هایی که پس از انتخابات بروز کرده باید در پیروی دقیق از قانون اساسی و قوانین این کشور حل شود."ولید معلم وزیر خارجه سوریه، کشوری که به جمهوری اسلامی نزدیک است، از تظاهرات خیابانی که پایتخت ایران را به لرزه درآورده انتقاد کرد و گفت که رژیم ایران سقوط نخواهد کرد.


وی گفت: "هرکسی که روی سقوط رژیم ایران شرط ببندد بازنده است. جمهوری اسلامی یک واقعیت است، و در ایران ریشه عمیقی دارد، و جامعه بین المللی باید این را بپذیرد."اما وزیر خارجه سوئد گفت که تظاهرات در ایران نشانگر عطش آزادی در میان مردم ایران است نه اینکه توسط دیگران از خارج برانگیخته شده باشد.


فردریک راینفلت گفت که ریشه های این ناآرامی "عمیق تر از آن است که تنها به شمارش آرا مربوط باشد" و نسبت به افزایش خشونت علیه تظاهرکنندگان ابراز نگرانی کرد.همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به یک روزنامه آلمانی گفته است که اگر دولت دیگری در ایران سر کار باشد اسرائیل می تواند با آن روابط مسالمت آمیز داشته باشد.


وی به روزنامه "بیلد" گفت که ناآرامی های ایرانی نشان می دهد که بسیاری از مردم این کشور تشنه انتخاباتی آزادانه هستند.


وی گفت: "اگر آنها حق آزادی انتخاب داشتند، شکی ندارم که دولت دیگری می داشتند. این یک حکومت مذهبی، تمامیت خواه و بی رحم است که واقعا به مردم ایران آزادی انتخاب نمی دهد."
به گزارش خبرگزاری کیودو، دولت ژاپن نیز نسبت به درگیری های مرگبار میان تظاهرکنندگان و پلیس عمیقا ابراز نگرانی کرده است.هیروفومی ناکانوز وزیر خارجه ژاپن گفت: "باید از وضعیتی که باعث تلفات می شود پرهیز شود و کشور ما قویا خواهان راه حلی مسالمت آمیز است" و افزود که "عقاید مختلف" و حق "بیان" باید محترم شمرده شود.


از سوی دیگر استفان هارپر نخست وزیر کانادا در یک موضع گیری شدید "استفاده از زور محض و ارعاب" برای مقابله با تظاهرکنندگان را محکوم کرد. وی در بیانیه ای گفت: "رژیم ایران تصمیم گرفته است در واکنش به مخالفت مسالمت آمیز در ارتباط با اتهامات مشروع و جدی نسبت به وقوع تقلب انتخاباتی، از زور محض و ارعاب استفاده کند."


وی افزود: "کانادا از مقام های ایرانی می خواهد فورا به استفاده از خشونت علیه مردم خود پایان دهند، کلیه زندانیان سیاسی و خبرنگاران را آزاد کنند... و تحقیقاتی کامل و شفاف درباره ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری انجام دهند."


رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران که در آمریکا زندگی می کند روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن نسبت به عواقب شدید سرکوب "قیام در ایران" هشدار داد.وی گفت که ناکامی تظاهرکنندگان به "افراط گرایی" در جهان دامن خواهد زد: "در بدترین حالت، جباران افراط گرا که می دانند آینده متعلق به آنان نیست ممکن است مسیر کنونی را با یکهولوکاست اتمی پایان دهند."

 

تلویزیون واشنگتن) : روز شنبه، استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، از ایران خواست تا به سرکوب خشونت آمیز تظاهرات اعتراضی مردم بر سر انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در 12 ژوئن پایان دهد، و تعدی بر آزادی رسانه ها را نیز خاتمه بخشد. همزمان، لارنس کانن، وزیر خارجۀ کانادا، کاردار ایران در اتاوا (پایتخت کانادا) را احضار کرد تا نگرانی شدید و عمیق دولت متبوع خود را نسبت به بازداشت یک روزنامه نگار کانادائی در تهران، به وی ابراز دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هارپر اظهار داشت: کانادا از مقامات ایران می خواهد تا به فوریت از اِعمال خشونت علیه شهروندان خود دست بردارد، زندانیان سیاسی و روزنامه نگاران، از جمله کانادائی هائی را که نا عادلانه بازداشت شده اند، آزاد کند. وی افزود که جمهوری اسلامی باید به ایرانیان و رسانه های خارجی اجازه دهد تا آزادانه این وقایع تاریخی را گزارش دهند، و تحقیقاتی کامل و شفاف در مورد اتهام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری به انجام برساند. هفته نامۀ نیوزویک با صدور اطلاعیه ای اطلاع داد که روز شنبه، مازیار بهاری، خبرنگار ایرانی کانادائی آن نشریه، بدون هیچ اتهامی در تهران بازداشت شده است. در آن اطلاعیه آمده است: نیوزویک قویأ این بازداشت خودسرانه را محکوم می کند، و آزادی فوری وی را از دولت ایران خواستار است. نیوزویک گفت که بهاری طی دهۀ گذشته ساکن ایران بوده و گزارش وقایع آن کشور را (برای نیوز ویک) تهیه می کرده است. گزارش ها و نوشته های وی، خوب و با معنا توصیف شده است. مطبوعات کانادا به نقل از یک سخنگوی دولت آن کشور گزارش داد که مقامات کانادا در تهران، یادداشت دیپلماتیکی به دولت ایران تسلیم کرده و خواستار دسترسی به بهاری شده اند. کانن، وزیر خارجۀ کانادا که قرار است نگرانی در مورد بازداشت بهاری را اعلام نماید، همچنین نگرانی کانادا نسبت به اوضاع پس از انتخابات در ایران را نیز بمقامات ارشد ایرانی در اتاوا، ابراز خواهد کرد.