با ٣٣ روزنامه نگار زندانی، ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران


روزنامه نگاران بدون مرز: از تاریخ ٣١ خرداد ١٣٨٨ جمهوری اسلامی ایران با ٣٣ روزنامه نگار زندانی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است.   از شنبه ٢٣ خرداد ماه تا امروز ٢٢ روزنامه نگار و وب نگار بازداشت شده اند.

 

شبانگاه ٣٠ خرداد ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی امویی از سوی ماموران امنیتی در منزلشان بازداشت شدند. ماموران وزارت اطلاعات پس از بازرسی منزل این دو روزنگار را به محل نامعلومی منتقل کردند. برنده جایزه شجاعت در روزنامه نگاری ژیلا بنی یعقوب  و همسرش بهمن احمدی امویی دو روزنامه نگار مستقل و پرسابقه روزنامه های اصلاح طلب هستند.

 

گزارشگران بدون مرز بازداشت علی مزروعی رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را تائید می کند.  رئیس انجمن صنفی رزونامه نگاران ایران در تاریخ ٣٠ خرداد دستگیر شده است. سازمان همچنان از ده ها روزنامه نگار ایرانی بی اطلاع است و نمی داند بازداشت و یا از دست ماموران امنیتی رژیم گریخته اند.

 

بی بی سی امروز اخراج خبرنگار خود را از ایران تائید کرد. مقامات ایران به جان لنی گزارشگر این شبکه خبری بیست و چهار ساعت فرصت داده اند تا کشور را ترک کند. بی بی سی از سوی جمهوری اسلامی متهم به حمایت از " آشوبگران" شده است.

 

گزارشگران بدون مرز  در این باره اعلام می کند " دولت ایران همه امکانات خود را برای سد کردن گزارشدهی و شهادت روزنامه نگاران ایرانی و خارجی از رویداهای جاری بسیج کرده است . جامعه جهانی باید خواهان آزادی روزنامه نگاران زندانی در ایران شود. اخراج خبرنگاران خارجی از ایران دلیلی دیگری است برای به رسمیت نشناختن نتایج انتخابات و "پیروزی" محمود احمدی نژاد."

 

تا پیش از انتخابات جمهوری اسلامی بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه بود. امروز با ٣٣ روزنامه نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان است. بنا بر اطلاعاتی که بدست ما رسیده است روزنامه نگاران و فعالان سیاسی بازداشت شده به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شده اند و  برای اعتراف تلویزیونی به " سازماندهی انقلاب مخملی " شدیدا زیر فشار شکنجه قرار دارند.