دو گزارش از راه پیمائی امروز تهران


به گزارش تازه ای که از تهران رسیده است، نیروهای سرکوبگر جمعیت حاضر در حدفاصل خیابان خوش و خیابان آدربایجان را با باتوم های برقی و اسپری مورد حمله قرار داده و به تیراندازی هوائی اقدام کرده اند. تعدادی دستگیر و زحمی شده اند جمعیت با شعار مرگ بر دیکتاتور و پرتاپ سنگ به مقابله با نیروهای سرکوبگر پرداخته اند.

 

رادیو فردا در گزارشی می نویسد: از تهران خبر می‌رسد که به رغم حضور چشمگیر نیروهای امنیتی در سطح شهر، گروهی از معترضان به روند انتخابات، در حوالی میدان انقلاب دست به تجمع زده‌اند.گزارش یک شاهد عینی حاضر در حوالی میدان انقلاب حاکی است که هم اکنون پیاده‌روی دو سوی خیابان انقلاب در نزدیکی میدان انقلاب مملو از جمعیت است و نیرو‌های امنیتی موتورسوار در این خیابان در حال تردد هستند.


همچنین بر اساس گزارش‌های غیررسمی دیگر به نقل از شاهدان عینی، نیروهای امنیتی با استقرار ماشین‌های آب‌پاش در سطح شهر، برای مقابله با هر گونه تجمع احتمالی در آماده‌باش هستند.
شاهدان عینی همچنین می‌گویند که شمار زیادی از لباس‌شخصی‌ها و نیروهای یگان ویژه از خیابان آزادی تا تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ به چشم می‌خورند.همچنین گفته می‌شود که برخی نیروهای سپاه پاسداران در لباس‌های رسمی این ارگان و با در دست داشتن باتوم‌های برقی، در حوالی چهارراه ولی عصر تهران، در آماده باش هستند.


علاوه بر این گزارش‌ها از اصفهان نیز خبر می‌رسد که نیروهای امنیتی در روز شنبه در خیابان‌های این شهر مستقر بوده‌اند.این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها شب گذشته نیز برای هفتمین شب پیاپی بسیاری از معترضان به نتایج انتخابات با حضور بر فراز بام خانه‌های خود، فریاد الله اکبر سر داده‌اند.پیشتر مجمع روحانیون مبارز تشکل روحانی حامی میرحسین موسوی اعلام کرده بود که برای برگزاری راهپیمایی روز شنبه ۳۰ خرداد، حدفاصل میدان انقلاب و میدان آزادی، تقاضای مجوز کرده است و همچنین مهدی کروبی دیگر نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری نیز از هواداران خود خواسته بود در این راهپیمایی شرکت کنند.


این راهپیمایی قرار بود با سخنرانی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران و رئیس شورای سیاستگذاری مجمع روحانیون مبارز، برگزار شود، اما روز شنبه خبر بر روی خروجی برخی خبرگزاری‌های داخلی ایران قرار گرفت که بر اساس آن مجمع روحانیون اعلام کرده است، برنامه‌ای برای تجمع امروز در تهران ندارد.این خبر هنوز بر وب سایت رسمی این تشکل قرار نگرفته است.
این در حالی است که مقامات استانداری تهران روز گذشته اعلام کردند که هیچ مجوزی برای برگزاری در روز شنبه صادر نشده است.بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی ایران، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.‏‏


تهران از روز دوشنبه گذشته، شاهد چهار تجمع بزرگ معترضان به نتایج انتخابات بود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی در برخی از آنها حضور داشتند.پس از تجمع میلیونی روز دوشنبه، حدفاصل میدان‌های انقلاب و آزادی، که در پایان با دخالت نیروهای لباس شخصی در برخی از نقاط به خشونت کشیده شد و بر اساس گزارش منابع رسمی دست کم هشت کشته بر جای گذاشت، دیگر تجمعات اعتراضی تهران، در سکوت برگزار شد.با این حال آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران، این اجتماعات را به زورآزمایی خیابانی تشبیه کرد و آشکارا گفت که اگر این امر خاتمه نیابد، مسئولیت آن متوجه مشوقان و برگزار کنندگان است.


پس از آن مسئولان شورای امنیت کشور و نیروی انتظامی ایران نیز با ارسال نامه‌هایی خطاب به میرحسین موسوی، از برخورد با تجمعات آینده خبر دادند. رئیس پلیس ایران همچنین خطاب به آقای موسوی گفته است که گرچه شما حساب خود و هواداران‌تان را از اغتشاشگران جدا کرده‌اید اما اغتشاشگران در سایه فضای غیرقانونی ایجاد شده توسط شما دست به اقدامات تخریب‌گرانه زده‌اند.
پیشتر شماری از مسئولان دولتی از جمله استاندار تهران، هواداران میرحسین موسوی را به ارتکاب خشونت با استفاده از سلاح‌های سرد و گرم متهم کرده‌اند، دست‌کم یک فیلم ویدئویی پخش شده از شبکه چهار تلویزیون بریتانیا، یک عضو نیروی بسیج را بر فراز پایگاه ۱۱۷ گردان عاشورا وابسته به نیروی ویژه قدس بسیج نمایش می‌دهد که در حال تیراندازی به سوی جمعیت معترض است.