حضور گسترده‌ی مردم در خیابان‌ها و درگیری با نیروهای امنیتی


دويچه وله : به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی،  تهران روز شنبه (۳۰ خرداد، ۲۰ ژوئن) شاهد حضور بی‌سابقه‌ی نیروهای انتظامی و امنیتی در میدان‌ها و خیابان‌ها بود. آنها به ماشین‌های آبپاش، باتوم، سپر و انواع سلاح‌ها مجهز بودند وبیش از همه در مسیر میدان انقلاب تا آزادی مستقر بودند. به‌رغم این فضای امنیتی تا ساعت ۴ بعد از ظهر گروه‌های کثیری از مردم از هر قشری و در هر سنی، در میدان انقلاب جمع شدند.


شاهدان عینی به دویچه وله گفتند، از ساعت ۳ بعد از ظهر خیابان‌های منتهی به میدان انقلاب و خیابان‌های اطراف مثل کارگر، جمال‌زاده، دکتر قریب، نصرت، بلوار کشاورز و خیابانهای اردیبهشت و ۱۶ آذر مملو از جمعیت بود.


براساس گزارش‌های رسیده، نیروهای امنیتی از همان آغاز در تلاش بودند تا جمعیت را پراکنده کنند اما این تلاش‌ها نتیجه‌ی چندانی نداد و جمعیت متراکم شده در میدان انقلاب به سمت آزادی حرکت کردند. دقایقی بعد در حالی که جمعیت بدون دادن شعار و با بالا بردن دستهای خود در حال حرکت به سوی میان آزادی بودند، با هجوم نیروهای ضدشورش پیاده و موتور سوار روبرو شدند.
یک شاهد عینی درباره‌ی درگیری‌های رخ‌داده در خیابان انقلاب به دویچه‌وله گفت، حوالی ساعت ۵ بعد از ظهر درگیری شدیدی میان نیروهای ویژه‌ی ضدشورش و مردم در خیابان انقلاب درگرفت. نیروهای امنیتی  با اسپری گاز و باتوم سعی در متفرق کردن مردم داشتند و مردم نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب می‌کردند. مردم در عین‌حال شعار مرگ بر دیکتاتور می‌دادند.


نیروهای یگان ویژه‌ی  ضد شورش بر سر خیابانهای فرعی مستقر بوده و مانع ورود مردم به خیابان آزادی می‌شدند. آنها با باتوم و اسپری گاز به مردم حمله می‌کردند و یا رنگ به روی مردم می‌پاشیدند.
خبرهای تایید نشده حاکی از کشته شدن ۴ نفر در تهران است. گفته می‌شود یکی از قربانیان دختر جوانی است که در انتهای کوچه‌ی خسروی در خیابان شهید صالحی کشته شده است. براساس خبرهای غیررسمی، نیروهای بسیج در میدان صادقیه‌ی تهران به روی تظاهرکنندگان شلیک کردند.

 

حضور موسوی در میان مردم


خبرگزاری رویترز از تهران گزارش داد، میرحسین موسوی، نخست‌وزیر پیشین جمهوری اسلامی و یکی از نامزدهای انتخابات ۲۲ خرداد، در میان مردم حاضر شده است. این خبرگزاری به نقل یکی از نزدیکان موسوی نوشت، موسوی در غرب تهران در یک سخنرانی برای مردم گفته که او آماده شهادت است و راه خود را ادامه خواهد داد.


براساس گزارش شاهدان عینی، میر حسین موسوی در جمع راهپیمایان در خیابان آزادی حاضر شده و نیز بنا به خبرهای تاییدنشده، در خیابان جیحون تهران برای مردم سخنرانی کرده است.
یک شاهد عینی دیگر در تشریح آنچه از حوادث روز شنبه در تهران دیده بود، به دویچه وله گفت، ماموران نيروهای انتظامی و تعداد زيادی از نيروهاي بسيج كه به باتوم،‌ كلاه، ماسك و سپرهای نيروهای انتظامی مجهز بودند به شدت مردم را کتک می‌زدند. مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند. تمام خيابان را دود فرا گرفته بود. درگیری‌ها میان پلیس و مردم در خیابان‌های مرزی و غربی تهران همچنان ادامه دارد.