دانشجویان در یک اقدام اعتراضی کلاس های درس را تعطیل کردند

 

دانشجویان دانشکده داروسازی شیراز در هفته گذشته و به دنبال زمزمه‌هایی مبنی بر طرح حذف "حق فنی داروخانه‌ها" توسط دیوان عدالت اداری، با تعطیلی کلاس‌های درس اقدام به برگزاری تریبون آزاد در سالن دانشکده خود كردند. دانشجونیوز در این باره می نویسد:  در این تریبون آزاد اساتید دانشکده داروسازی به همراه دانشجویان حضور داشته و دانشجویان در قالب تریبون آزاد به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.


این تریبون آزاد با تعطیلی کلاس های درس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تجمع اعتراضی دانشجویان همراه بود.در پایان این تریبون آزاد، تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان دانشکده داروسازی، جهت پیگیری خواسته های دانشجویان در نظر گرفته شدند.

حق فنی داروخانه‌ها چیست؟

 
در زمان جنگ
۸ ساله ایران و عراق، برای جبران پایین بودن سود فروش دارو در داروخانه ها و همچنین کنترل قیمت دارو، مبلغی تحت عنوان "حق فنی" برای داروخانه ها در نظر گرفته شد اما تابستان امسال و همزمان با مطرح شدن طرح حذف یارانه ها، زمزمه‌هایی مبنی بر حذف "حق فنی" داروخانه ها به گوش رسید. در سال های قبل نیز خبرهای مبنی بر حذف این طرح منتشر شده بود ولی به نظر میرسد که اینبار و با توجه به شرایط اقتصادی مبهم کنونی، این مساله جدی تر شده است.

یکی از مخالفان طرح مذکور یعنی دكتر رهبر مژدهی آذر، مسوول شورای عالی داروخانه ها، معتقد است که "دریافت حق مشاوره دارویی حقی قانونی است كه با حذف آن به بهانه كاهش هزینه های درمان، دارو نیز مانند دیگر كالاها در نظر گرفته شده و داروخانه به داروفروشی تبدیل می شود كه به این ترتیب نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست."


صهبا شیروی، رییس انجمن داروسازان دزفول، نیز در این زمینه گفته است: "با توجه به مصادف شدن حذف حق فنی با طرح هدفمندی یارانه‌ها، فشار مالی بسیاری به داروخانه‌ها وارد می‌شود و بسیاری از داروخانه‌ها در آستانه تعطیلی قرار می‌گیرند."


اما موافقان طرح حذف "حق فنی داروخانه ها" معتقدند که این مبلغ مربوط به دوران جنگ است كه بعدها با سپری شدن دوران بحرانی و آزاد شدن قیمت ها، قیمت دارو نیز ده ها برابر رشد كرد و به تبع آن سود فروش دارو نیز به طور چشمگیری افزایش یافت، ولی "حق فنی" داروخانه ها با وجود رفع علل ایجاد كننده آن همچنان از بیماران دریافت شد.


اما اکنون مشخص نیست که آیا با عملی شدن حذف یارانه ها، "حق فنی داروخانه ها" نیز حذف میشود یا خیر.