نیجریه محموله تسلیحات رژیم برای حماس را توقیف کرد


خبرگزاری ریا نووستی : مقامات نیجریه محموله بزرگی از تسلیحات که از ایران و از طریق افریقا به کشورهای خاورمیانه حمل می شد را توقیف کردند. این تسلیحات احتمالا قرار بوده به دست جنگجویان "حماس" و "حزب الله" برسد. این مطلب را پایگاه اینترنتی "گرجستان آنلاین" گزارش نمود.

 

13بر اساس این گزارش کانتینر حامل موشک، نارنجک دستی، مهمات و سایر تسلیحات در بندر "لاگوس" توقیف شده است. پلیس مخفی نیجریه (SSS) که اطلاعاتی فوری در مورد تلاش برای قاچاق اسلحه دریافت کرده، وقتی یکی از ماموران گمرک تلاش کرد روند بازرسی کانتینرهایی که ظاهرا حامل مصالح ساختمانی معمولی بودند را تسریع کند، به این مسئله مشکوک شد.پس از کشف سلاح ها در بندر، پلیس به جزئیات بیشتری دست یافت.

موشک های کشف شده از نوع Norinco هستند. به گزارش خبرگزاری "بی بی سی"،  این نوع  سلاح را جنگجویان جنبش "طالبان" در افغانستان مورد استفاده قرار می دهند.

"مارول آکپویبا" کمیسار پلیس لاگوس، در این خصوص به خبرنگاران گفت که فعلا کسی دستگیر نشده اما ماموران پلیس در حال بازجویی صاحبان محموله هستند.

این در حالیست که به گفته "گابی اشکنازی" رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل سربازان نیروی ویژه این کشور عملیات محرمانه ای را خارج از مرزهای این کشور انجام داده بودند. وی گفت: "فعلا نمی توانم جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نمایم".

 

رسانه های خارجی پیش از این در مورد عملیات سری اسرائیل در نزدیک ساحل سودان گزارش داده بودند. ظاهرا این عملیات به منظور جلوگیری از قاچاق سلاح از ایران به نوار غزه صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که برخی رسانه های غربی بخصوص روزنامه فرانسوی "فیگارو" نوشته بود که نیروی ویژه اسرائیل در انفجار اخیر پایگاه نظامی در استان لرستان در غرب ایران که در آن صدها فروند موشک سوخت مایع "شهاب" نگه داری می شود، دست داشته اند.

قابل ذکر است که بر اساس گزارش "انستیتو علمی - تحقیقاتی امنیت جهانی" آمریکا، پایگاهی که در آن انفجار اتفاق افتاد انبار اصلی برای نگه داری و میدان تیر برای پرتاب موشک بالستیک "3-شهاب" بوده که قادر است تا مسافت 2000-1300 کیلومتر پرواز کند و اهدافی را در خاک اسرائیل هدف قرار دهد.