ورزشکاران اجازه مصاحبه با رسانه های غیر حکومتی را ندارند

 

خبرگزاری حکومتی مهر: مدیر کل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی ضمن تاکید بر اجرای کامل دستورالعملهای فرهنگی این سازمان در بازی‌های آسیایی، ورزشکاران را از انجام هرگونه رفتار و حرکتی خلاف این دستورالعمل‌ها منع کرد و آنها را از عواقب آن آگاه کرد. محمود صیدانلو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چگونگی حضور ورزشکاران ایرانی در بازی‌های آسیایی بیشتر از نتایج حاصله اهمیت دارد. آنها می‌توانند با چگونگی برخورد و رفتار خود پیام‌‍‌های زیادی را به جهانیان - که این رویداد را پوشش می‌دهند - اعلام کنند. به همین دلیل مسائل اخلاقی - فرهنگی مربوط به گوانگجو را به شدت پیگیری میکنیم.

 

وی تصریح کرد: سازمان تربیت بدنی دستورالعملهایی ویژه مسائل اخلاقی - فرهنگی دارد که توجه و اجرای آنها حتی در جریان بازیهای آسیایی الزامی است. ورزشکاران باید به این دستورالعمل‌ها به اندازه رقابتهایی که در پیش دارند، توجه داشته باشند.

 

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "ورزشکاران سفیران نظام جمهوری اسلامی هستند" ادامه داد: آنها باید در اخلاق و رفتار بیشتر از هر مسئله دیگری سفیر ایران باشند. خصوصا اینکه ذاتا معتقد هستند و مباحث اخلاقی را باور دارند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی در بخش دیگری از  صحبت‌های خود،  ورزشکاران و به خصوص بانوان را نسبت به رعایت کامل حجاب و عفاف در بازی‌های آسیایی ملزم کرد و یادآور شد که توجه به این عمل جزو رسالت یک ورزشکار مسلمان است.

 

صیدانلو همچنین با تاکید بر اینکه ورزشکاران، مربیان و دیگر اعضای کاروان ورزش ایران باید مراقب ارتباطات رسانه‌ای خود در بازی‌های آسیایی باشند، اظهارداشت: آنها تحت هیچ شرایطی نباید با رسانه‌های صهیونیستی و در کل هر رسانه‌ای که مخالف نظام جمهوری اسلامی است و مورد تائید ما نیستند، گفتگو داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگونه گفتگو را رسانه‌های بیگانه که مخالف نظام جمهوری اسلامی هستند را منع کرده است.

* سازمان تربیت بدنی در مورد ورزشکار، مربی  و یا فرد دیگری که هر یک از این موارد را نادیده بگیرد، چه تصمیمی اتخاذ میکند؟

صیدانلو در پاسخ به این سوال اظهار داشت: سرپیچی از این موارد تخلف محسوب می‌شود و به نسبت شرایط و اندازه تخلف در مورد متخلفین تصمیم‌گیری می‌شود.

 

وی تمام ورزشکاران اعزامی به گوانگجو را به پیروی از سیاست‌های اتخاذ شده از سوی کشورمیزبان برای تردد در دهکده بازی‌ها دعوت و خاطرنشان کرد: هرگونه رفت و آمد و برخورد ورزشکاران ما باید شایسته و در شان نماینده یک کشور اسلامی باشد. به خصوص ورزشکاران باید مراقب نوع واکنش خود بعد از بردها و باخت‌ها هم باشند.

مدیرکل دفتر امور فرهنگی سازمان تربیت بدنی با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی رسالت ورزش، امر تربیتی است، افزود: این اولویت کار است و باید از سوی ورزشکاران مورد توجه قرار بگیرد. رعایت مسائل اخلاقی و فرهنگی نسبت به نتایج به دست آمده در اولویت بیشتر قرار دارد. واقعیت این است ورزش قهرمان با فرهنگ می‌خواهد.

وی همچنین ضمن تاکید بر اینکه احترام به سرود ملی و پرچم کشور بر هر ورزشکاری واجب است، اعلام کرد که آنها نباید به هنگام نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و بالا رفتن پرچم کشورمان حرکت غیرمعمول انجام دهند.

محمود صیدانلو در پایان گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد که سیاست‌گذاری و برنامه ریزی فرهنگی برای بازیهای آسیایی بر عهده سازمان تربیت بدنی است اما وظیفه نظارت و اجرا با کمیته ملی المپیک است.

شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی گوانگجو از روز 21 آبانماه آغاز خواهد شد و تا روز 6 آذرماه در چین ادامه خواهد داشت.