کودکان خیابانی در ایران از دید مردم

 

نظرسنجی / مصاحبه شهرزاد نیوز با 100 تن در 7 شهر ایران, ٢٨ مهر ١٣٨٩

 

شهرزاد نیوز- فقر خانواده‌ها و عدم حمایت دولت از حقوق کودکان از مهمترین علل وجود پدیده کودکان خیابانی در ایران است. این نتیجه نظرسنجی / مصاحبه تیم نظرسنجی شهرزاد نیوز در 7 شهر ایران است. شهرزادنیوز علاوه بر نظرسنجی در مورد کار کودکان، فیلم مستندی نیز در این مورد تهیه کرده است. در این فیلم درد و رنج کودکان ایرانی و افغان که در خیابان‌ها برای تامین معاش به کار کشیده می‌شوند، تصویر شده است. شهرزادنیوز: فقر خانواده‌ها و عدم حمایت دولت از حقوق کودکان از مهمترین علل وجود پدیده کودکان خیابانی در ایران است. این نتیجه نظرسنجی / مصاحبه تیم نظرسنجی شهرزاد نیوز در 7 شهر ایران است.

 

انجمن حمایت از کودکان در ایران، تعداد کودکان کار و خیابانی را حدود 2 میلیون و 700 هزار نفر برآورد کرده است.این کودکان که به دستفروشی یا گدایی در خیابان‌ها می پردازند، شب‌های سرد زمستان را در کارتن می‌خوابند. "کارتن خواب ها" نام دیگری برای کودکان بی سرپرست و بی خانمان ایرانی است. مردم گاه با ترحم و گاه با تحقیر یا خشونت با این کودکان برخورد می‌کنند. برای آگاهی از نظر مردم در برخورد به این معضل اجتماعی شهرزادنیوز با مصاحبه با 100 تن در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، شیراز، اردبیل، قم و تبریز، خواسته است تا نظر مردم را در مورد پدیده کودکان خیابانی جویا شود. 50 درصد مصاحبه‌ها در تهران و مابقی در 6 شهر دیگر ایران صورت گرفته است.

 

77 درصد از مصاحبه شوندگان فقر و مشکلات اقتصادی و 21 درصد نبود قوانین و مقررات در حمایت از حقوق کودکان (بی سرپرست) را عامل اصلی می‌دانند. 13 درصد هزینه‌های سنگین تحصیلی را علتی برای کار کودکان عنوان کرده‌اند.این عده معتقدند که اگر تحصیلات رایگان باشد، این مشکل وجود نخواهد داشت. 2 درصد از مصاحبه شوندگان بی علاقگی کودکان به تحصیل و آموزش را علت کشانده شدن زودرس آنان به کار دانسته‌اند.

مهمترین تفاوت در بین نظرات زنان و مردان به شرح زیر است. 59.2 درصد زنان فقر خانواده‌ها را علت کار کودکان می‌دانند، در حالی که در میان مردان این میزان 64.8 درصد است. 17.6 درصد زنان نبود حمایت دولتی را عامل وجود پدیده کار کودکان می‌داند، در صورتی که در میان مردان این آمار 24 درصد است. نظری به نتایج استخراج شده نشان می‌دهد که تفاوت آراء در میان گروه‌های سنی زیر و بالای 30 سال زن و مرد، و تهرانی‌ها و ساکنین سایر شهرها، تفاوت چشمگیری ندارند.

در این گفتگوها مصاحبه شوندگان به عوامل دیگری چون فقر فرهنگی، طلاق والدین، مهاجرت شهرستانی‌ها به پایتخت، حضور مهاجرین افغان، وجود مافیای کودکان خیابانی، ترحم بیش از حد مردم و بی توجهی خانواده، فشارهای اجتماع و اعتیاد در خانواده اشاره شده است.

نظرسنجی‌های شهرزاد نیوز توسط تیم نظرسنجی صورت می‌گیرد. تجربه ماه‌های گذشته حاکی از آن است که به طور میانگین از هر 2 نفر یک نفر به سوالات جواب می‌دهند و همچنین فعالانه در مورد موضوع بحث می‌کنند. آگاهی مردم از غیردولتی بودن شهرزادنیوز، در اکثر موارد عاملی برای شرکت آنها در مصاحبه‌هاست.

شهرزادنیوز علاوه بر نظرسنجی در مورد کار کودکان، فیلم مستندی نیز در ایران در این مورد تهیه کرده است. در این فیلم درد و رنج کودکان ایرانی و افغان که در خیابان‌ها برای تامین معاش به کار کشیده می‌شوند، تصویر شده است. یک دقیقه از این فیلم مستند 1001 ثانیه‌ای در شبکه یوتیوب را می‌توانید اینجا ببینید.