کرزای گرفتن چمدانهای پول از رژیم را تائید کرد

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان امروز گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر گرفتن چمدانهای پول از رژیم تهران توسط رئیس دفتر خود را تائید کرد، اما مدعی شد که این کار بصورت شفاف انجام گرفته است.

حامد کرزای که در یک کنفرانس مطبوعاتی به سئوال خبرنگاری در باره گزارش نیویورک تایمز پاسخ می داد، گفت، بله! سالی یکی دو بار کمکهای نقدی رژیم تهران در چمدان برای ما ارسال می شود که کمکهای رسمی است و بطور کاملا شفاف صورت می گیرد.

نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که رژیم تهران برای گسترش نفوذ خود در افغانستان، به رئیس دفتر حامد کرزای، چمدانهای پر از پول داده است.

این روزنامه نوشت، سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان پول های زیادی را در اختیار یکی از مقامات حکومتی در کابل قرار می دهد و این پولها در راه خرید سیاستمداران افغان، پرداخت به شورشیان طالبان و سنگ اندازی در ماموریت ناتو در افغانستان صرف می شود.

نیویورک تایمز نوشت، در اوایل سال جاری( میلادی) احمدی نژاد به دعوت کرزای به افغانستان آمد و سخنرانی پرحرارتی در انتقاد از آمریکا در کابل ایراد کرد. وقتی احمدی نژاد به کابل آمد با دو چمدان پر پول بود که یکی از آنها تقدیم عمر داودزی، رییس دفتر کرزای و دیگری به کاخ ریاست جمهوری افغانستان تقدیم شد.

در این گزارش به نقل از دیپلمات ها و مقام های افغان که نخواسته اند نامی از آنها برده شود گفته شده که تقریبا در دولت افغانستان همه می دانند که داودزی "آدم جمهوری اسلامی" است و از تهران پول می گیرد و بخشی از این پول ها را در اختیار کرزای قرار می دهد.

نیویورک تایمز می نویسد، در بعدازظهر یکی از روزهای اواخر ماه آگوست هنگامی که هواپیمای خصوصی رییس جمهوری افغانستان روی باند فرودگاه تهران آماده پرواز به سمت کابل بود هواپیما به دلیل دیر رسیدن یک مسافر مدتی تاخیر داشت و آن مسافر فدا حسین مالکی سفیر جمهوری اسلامی در کابل یود. مسافر تاخیری بالاخره رسید و هنگامی که وارد کابین شد یک راست در مقابل صندلی عمر داودزی رییس دفتر کرزای و یکی از نزدیک ترین و معتمدترین مشاوران او نشست.

طبق گفته یک مقام افغان که در آن موقع در هواپیما حضور داشت سفیر جمهوری اسلامی کیسه پلاستیکی متورمی از بسته های اسکناس یورو را به داودزی داد. یک مقام دیگر افغان که او نیز در هواپیما حضور داشت تایید کرده است که آن روز داودزی کیسه ای را که از سفیر جمهوری اسلامی دریافت کرده بود به خانه اش برد.

در ادامه این گزارش آمده : این پول های پرداختی جمهوری اسلامی که بالغ بر میلیونها دلار می شود، یک منبع مالی بی حساب و کتاب است که برای خرید سیاستمداران و نمایندگان پارلمان افغانستان، رهبران فبیله ای این کشور و حتی برخی فرماندهان طالبان از سوی کرزای هزینه می شود.

یک مقام غربی در افغانستان می گوید : ماموریت داودزی پیشبرد منافع جمهوری اسلامی در این کشور است.

یک مقام ناتو در کابل نیز می گوید که حکومت ایران برای افزایش نفوذ سیاسی خود در افغانستان و نیز ضایع کردن ماموریت آمریکا و ناتو در افغانستان تلاش می کند.