فعال دانشجوئی در تبریز دستگیر و روانه زندان شد

 

ساوالان سسی : حمید والایی فارغ التحصیل رشته حقوق و فعال سابق دانشجویی آذربایجان روز یکشنبه ۲۷ مهر ۸۹ بازداشت و جهت اجرای حکم یکساله حبس روانه زندان تبریز شد.

این فعال مدنی آذربایجانی ۲۵ تیر ۸۷ پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس از ۱۳ روز بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بود.

شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز طی حکمی در اسفند ۸۷ این دانش آموخته حقوق را به سه ماه حبس تعزیری و نه ماه حبس تعلیقی و در مجموع به یکسال حبس محکوم کرده بود. حکم صادره چندی بعد در ۲۷ خرداد ۸۸ توسط ۱۴ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تایید شد.همچنین دیوان عالی کشور نیز با رد اعتراض وکیل والایی حکم زندان وی را تایید کرد.

اتهام والایی تبلیغ علیه نظام از طریق پخش کتابی با عنوانگذاري بر حماسه خرداد آذربايجان ویژه نامه نشریه دانشجویی گونش دانشگاه تهران عنوان شده است.

 

این دانش آموخته حقوق در دوران بازداشت از حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم بوده و تحت شکنجه ماموران اداره اطلاعات تبریز قرار گرفته بود به گونه ای که بر اثر شکنجه های بازجویان دندانها و فک او شکسته و از ناحیه پا دچار صدماتی گردیده است.نقی محمودی وکیل دادگستری در تبریز وکالت والایی را بر عهده دارد.

والایی فارغ التحصیل رشته حقوق و عضو مجمع دانشگاهیان آذربایجانی می باشد، که مقالات متعددی در نشریات دانشجویی آذربایجانی و همچنین ماهنامه توقیف شده دیلماج به رشته تحریر در آورده است. وی پیشتر نیز علیرغم قبولی در آزمون وکالت با درخواست وزارت اطلاعات رد صلاحیت و از شغل وکالت محروم شده بود.

سازمان فرانت لاین طی بیانیه ای در در ۸ اوت ۲۰۰۸ شکنجه والایی را محکوم و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شده بود.