تبدیل مدارس به مکتب های دینی

 

خبرگزاری حکومتی ایلنا : مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری‌های آموزش و پرورش و حوزه علمیه از اجرای طرح روحانی مدرسه در مدارس سطح کشور خبر داد و افزود: این طرح در صورت اعلام آمادگی ائمه جماعات مدارس اجرا می‌شود. در این طرح روحانی مدرسه به نوع تربیت دانش آموزان توجه دارد و تربیت دینی دانش آموزان را در مدارس مدیریت می کند.

حجت الاسلام علی ذوعلم، با اشاره به جزئیات جدید طرح این وزارتخانه برای حضور مستمر و دائمی روحانیون در مدارس، اعلام کرد: در حال حاضر پس از بررسی‌های بسیار، به این نتیجه رسیده‌ایم که مشکلات تربیتی دانش‌آموزان با حضور روحانی مدارس رفع می‌شود، که در حال حاضر متاسفانه عدم هماهنگی عوامل مدرسه با یکدیگر مشکلاتی را ایجاد کرده است که امروزه نماز جماعت بریده‌هایی از این زنجیر است و حضور طلبه و روحانی در نماز جماعت مدارس یک حضور حداقلی است.

 

وی با بیان این مطلب که متاسفانه در برخی مدارس نماز جماعت با حضور تعدادی انگشت‌شمار از دانش‌آموزان برپا می‌شود، گفت: کار ما سوری و زوری نیست و تلاش می‌کنیم که حضور حداقلی امام جماعت به حداکثر برسد.

 

وی با تاکید بر اینکه در صورتی که ائمه جماعات مدارس آمادگی خود را اعلام کنند، طرح روحانی مدرسه به اجرا در می‌آید، به‌طوری‌که مسئولیت روحانی مدرسه شخصی جدا از مسئولان، مدیر، معاون، مربی پرورشی، مداح و امام جماعت است به این معنا که این روحانی به نوع تربیت دانش‌آموزان توجه دارد و تربیت دینی دانش‌آموزان را مدیریت می‌کند.

وی مدیر مدرسه را راهبر آموزشی و پرورشی مدرسه دانست و اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از مدیران مدارس از نظر ذوق و سلیقه با ما تفاوت دارند و ما نمی‌توانیم با بخشنامه خواسته‌های خود را به آنان تحمیل کنیم از این‌رو باید به دنبال راه‌کارهای جدید در قالبی کوتاه و بلندمدت باشیم و بتوانیم آنان را با خود همراه کنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه وجود روحانی مدرسه به ما کمک می‌کند تا در مدارس تربیت دینی مستمر داشته باشیم و بتوانیم به فرهنگ غربی مدارس غلبه کنیم، اظهار کرد: در حال حاضر اشکالاتی در کار اعزام مبلغ به مدارس وجود دارد که دانش‌آموزان این برهه از زمان حساب‌گر هستند، نباید این باور در میان دانش آموزان تقویت شود که یک روحانی یا مبلغ برای اقامه نماز در مدارس هزینه دریافت می‌کند، در واقع آموزش‌و پرورش می‌بایست این هزینه را در اختیار مرکز اعزام کننده قرار دهد.