لغو یارانه های ارزاق عمومی به شورش های اجتماعی منجر خواهد شد

 

خبرگزاری ریا نووستی : لغو یارانه های دولتی ارزاق عمومی و سوخت در ایران تنش های اجتماعی شدیدی در میان مردم بوجود خواهد آورد و ممکن است به خروش ملت منجر گردد.کمک های نقدی از سوی دولت به خانواده های بی بضاعت جایگزین یارانه های دولتی خواهد شد. در حال حاضر در حدود 80% از مردم ایران جز دسته "خانواده های بی بضاعت" قرار گرفته اند. لغو یارانه کالا و ارزاق عمومی و پرداخت وجه نقدی به تدریج از استان های شمال-شرقی ایران انجام خواهد شد.

در همین رابطه در ایران نگرانی اوضاع پیرامون هدفمند کردن یارانه های دولتی و شواهد احتمالی اغتشاشات گسترده در جامعه هستند.

 

به گزارش ریانووستی به نقل از "میگ.نیوز" دولت ایران تصمیم دارد که از هر گونه تلاش برای بی نظم کردن و یا دخالت در روند هدفمند کردن یارانه ها جلوگیری کند. بر اساس این گزارش، وظیفه اصلی پلیس در این مرحله تامین امنیت در پمپ بنزین ها بعد از لغو یارانه بنزین و افزایش ناگهانی بهای بنزین و سوخت می باشد.

 

"بوریس نمیروفسکی" کارشناس پایگاه خبری تحلیلی "رسپوبلیکا" در خردادماه سال جاری در مقاله خود نوشته بود: " رئیس جمهور ایران اعلام کرد که کشور تخصیص یارانه به یک سری از کالاهایی که نیاز اولیه هستند، در درجه اول بنزین، گاز و مواد غذایی اولیه را متوقف می کند. تاکنون دولت از محل بودجه کمک می کرد که قیمت این کالاها در سطح قابل قبول باقی بماند تا نه تنها قشر متوسط بلکه فقرا هم بتوانند این قبیل کالاها را برای خود خریداری کنند. اما از این پس، حمایت دولتی از میان برداشته می شود و طبیعتاً قیمت ها چند برابر می شوند. رئیس جمهور ایران به فقیرترین فقرا وعده داد که به آنها مستقیماً کمک پولی کند. اما چنین چیزی آنان را چندان نیز آرام نمی سازد، چرا که پول سریعاً بی ارزش می شود. با این حال کارشناسان مستقل معتقدند که دولت راه دیگری ندارد، چرا که خزانه دولتی تحمل حجم سنگین پرداخت ها بابت حفظ قیمت کالاهای اولیه را ندارد. کنفوسیوس عبارت مشهوری دارد به این مفهوم که آشوب بخاطر این که مردم می خواهند مال دیگری را غصب کنند، بوجود نمی آید، بلکه بدین دلیل است که مردم نمی توانند مال خود را نگهدارند".