ممانعت از فعالیت وکلای آذربایجانی در تبریز

 

ساوالان سسی : نقی محمودی و عباس جمالی وکلای دادگستری در تبریز که در سالهای گذشته پرونده بسیاری از روزنامه نگاران و فعالین مدنی و حقوق بشری را بر عهده داشتند از سوی اداره اطلاعات تبریز تهدید به پرونده سازی و بازداشت شدند.

ماموران اداره اطلاعات تبریز در روزهای گذشته ضمن تماس تلفنی با این دو وکیل آذربایجانی به دفاتر آنها مراجعه نموده و از آنها خواسته اند که فعالیتهایشان در راستای دفاع از حقوق زندانیان سیاسی را متوقف کنند. ماموران از این دو وکیل مدافع حقوق بشر خواسته اند از وکالت در پرونده فعالین مدنی آذربایجانی که از پنج ماه پیش در شهرهای مختلف منطقه آذربایجان بازداشت شده اند استعفا دهند.

همچنین قوه قضائیه ایران از تمدید پروانه وکالت نقی محمودی ممانعت می کند و رئیس دادگستری آذربایجان شرقی طی بخشنامه ای به محاکم استان دستور داده است تا محاکم قضایی وکالت این وکیل دادگستری را در پرونده ها را قبول نکنند.

 

بر اساس قوانین ایران، وکلا برای تمدید پروانه وکالت ابتدا باید نامه ای از قوه قضائیه مبنی بر فعالیت خود دریافت و به کانون وکلا تسلیم نمایند تا کانون وکلا بتواند پروانه وکالت آنها را تمدید کند اما مسئولین قوه قضائیه در استان آذربایجان شرقی از صدور نامه برای تمدید پروانه محمودی ممانعت می کنند.

 

گفتنی است عباس جمالی نایب رئیس کمسیون حقوق بشر کانون وکلای آذربایجانشرقی و اردبیل و نقی محمودی استاد سابق حقوق دانشگاه آزاد مراغه می باشند که بارها وکالت فعالین آذربایجانی را برعهده داشته و اکنون نیز وکیل مدافع بسیاری از بازداشت شدگان ماههای اخیر در آذربایجان می باشند.