شمار دانشجویان دختر و پسر در ایران مساوی اعلام شد

 

خبرگزاری حکومتی مهر: مسعود هادیان دهکردی، رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی ایران، از مساوی شدن تقریبی تعداد دانشجویان دختر و پسر در ایران خبر داد.به گزارش خبرگزاری مهر، آقای هادیان خبر داد که بر پایه آمار جدید ۴۹ و نیم درصد از دانشجویان دانشگاه‌های ایران زن، و ۵۰ و نیم درصد آنها مرد هستند.وی آمار کل دانشجویان دانشگاه‌های ایران تا پایان سی و یک شهریورماه ۸۹ را سه میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۵۹ نفر اعلام کرد و گفت: یک میلیون و ۸۷۴ هزار و ۹۶۶ نفر از این تعداد را خانم‌ها و یک میلیون و ۹۱۵ هزار و ۸۹۳ نفر را آقایان تشکیل می‌دهند.


خبر مساوی بودن تقریبی تعداد دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌های ایران در حالی اعلام می‌شود که تاکنون و بر پایه آمارهای قبلی، رسانه‌های ایران و جهان نسبت دختران دانشجو را
۶۲ تا ۶۵ درصد از دانشجویان ایران گزارش می‌کردند.ابراهیم خدایی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، نیز در تیرماه ۱۳۸۷ نسبت داوطلبان دختر کنکور را بیش از پسران اعلام کرد و گفت: دختران ۶۳ درصد و پسران ۳۷ درصد کنکوری‌های سال ۸۷ را در بر می‌گیرند.


آمارهای پیشین که نشانگر بالاتر بودن درصد دختران دانشجو در ایران نسبت به پسران بود باعث نگرانی گروهی از مسئولان در جمهوری اسلامی شده بود، به طوری ‌که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش
۱۵ بهمن ۸۶ خود، ضمن اظهار نگرانی از آن چه تأثیر مخرب برهم خوردن تعادل در درون خانواده‌ها بر اثر ورود دختران به دانشگاه نامید، اعلام کرد: افزایش نسبی تعداد پذیرفته‌شدگان دختر در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور طی سال‌های اخیر، نگرانی‌هایی را از حیث اجرایی، و نتایج اجتماعی و اقتصادی در بین مدیران و دست‌اندرکاران امور ایجاد کرده ‌است.


در سال
۸۵ خبرگزاری‌های مهر و ایسنا به نقل رؤسای چند دانشگاه پزشکی ایران، خبر دادند که سهمیه‌بندی جنسیتی به ویژه در بخش علوم پزشکی به طور مخفیانه اعمال شده‌است.


پس از اعلام این نگرانی‌ها این گروه از مسئولان طرحی را پیش کشیدند که به طرح سهمیه‌بندی جنسیتی در دانشگاه‌ها معروف شد و طبق آن حداقل ورود دانشجو به دانشگاه‌ها شامل
۳۰ درصد دختر و ۳۰ درصد پسر می‌شود و بقیه داوطلبان به صورت رقابتی پذیرش می‌شوند. در ماه‌های پس از اعلام وجود این طرح، مقام‌های جمهوری اسلامی به صراحت هدف از اجرای سهمیه‌بندی جنسیتی و بومی‌گزینی داوطلبان کنکور را کاهش ورود دختران به دانشگاه عنوان کردند.


در سال
۸۵ خبرگزاری‌های مهر و ایسنا به نقل از رؤسای چند دانشگاه پزشکی ایران، خبر دادند که سهمیه‌بندی جنسیتی به‌ویژه در بخش علوم پزشکی به طور مخفیانه اعمال شده ‌است. در اسفند سال ۸۶ عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور، به طور رسمی اجرای سهمیه‌بندی جنسیتی در کنکور سال ۸۷ را تأیید کرد و این در حالی است که وقتی در سال ۱۳۸۲ سازمان سنجش قصد اجرای چنین سهمیه‌بندی را داشت، دامنه اعتراض فعالان حقوق زنان تا آن جا گسترش یافت که ۱۵۶ نماینده مجلس ششم با ارسال نامه‌ای اعتراض‌آمیز به محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، مانع از اجرای این طرح شدند.


اجرا یا عدم اجرای سهمیه‌بندی جنسیتی از سال
۱۳۷۷ که نخستین بار دختران با ۵۲ درصد نسبت به ورود ۴۸ درصدی پسران به دانشگاه پیشی گرفتند در سال‌های قبل به یکی از مباحث مهم میان مدیران ارشد وزارت علوم، مجلس، سیاستمداران و فعالان حقوق زنان در ایران بدل شده ‌بود.

خبر مساوی شدن شمار دانشجویان دختر و پسر در ایران طی سال جاری در حالی اعلام می‌شود که رسانه‌های بین‌المللی تاکنون از بالاتر بودن شمار دختران دانشجو در ایران نسبت به پسران به عنوان یکی از شاخص‌های پیشرفت و توانمندی زنان در ایران یاد می‌کردند.