گزارشی از تشدید سرکوب و دستگیری های جدید در دانشگاه تهران

 

کمیته گزارشگران حقوق بشر - در هفته های اخیر فشار امنیتی بر دانشجویان دانشگاه تهران شدت گرفته است. در همین ارتباط تا کنون پنج تن از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شده و به گفته ی منابع خبری حکم جلب تعداد دیگری از آنان نیز صادر شده، اما تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت آنان بی نتیجه بوده است. از سویی نیز تعداد دیگری از دانشجویان به کمیته انضباطی فراخوانده شده و یا در دفتر پیگیری وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفتند که این بازجویی ها با تهدید همراه بوده است.

 

حبیب فرحزادی، نایب دبیر سابق انجمن دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، ایوب نعمتی دانشجوی محروم از تحصیل دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی و همچنین نعیم آقایی، سجاد شریفی و کاوه اکبری، دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران تا کنون به بازداشت نیروهای امنیتی درآمده اند. منابع دانشجویی علت این بازداشت ها را در ادامه ی وقایع پرونده حمله به کوی دانشگاه تهران در 24 خرداد سال گذشته عنوان می کنند.

 

در همین رابطه یکی از دانشجویان دانشگاه تهران در گفتگو با کمیته گزارشگران حقوق بشر به تشریح جزییات برخوردهای اخیر و علت تشدید فشارها پرداخته است:

برخوردهای اخیر از چه زمانی شروع شده است؟

 

"موج جدید احضار ها بعد از دیدار رهبر جمهوری اسلامی با دانشجویان در شهریور ماه شدت گرفت و این بار بیش از سی نفر بازداشت شدند که بسیاری از آنان پس از بازداشت های دو تا 10 روز با قرار کفالت های بین ده تا پنجاه میلیون تومانی آزاد شدند. اما ایوب نعمتی و سجاد شریفی و کاوه اکبری همچنان در بازداشت به سر می برند. برخلاف سال گذشته که دانشجویان به عنوان مطلع احضار می شدند، این بار به عنوان متهم احضار شدند. از سویی نیز دانشجویان بازداشتی برای اخذ اعترافات اجباری و دروغین تحت فشارهای سنگین هستند. در روزهای گذشته نعیم آقایی دبیر انجمن منتقد دانشجویان دموکراسی خواه دانشگاه تهران پس از حضور در سازمان قضایی نیروهای مسلح و در پی احضار به این ارگان، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد".

 

به نظر می رسد در سال گذشت در مقاطع مختلفی فشارهای امنیتی بر روی دانشجویان دانشگاه تهران افزایش یافته است. این روند چگونه شکل گرفته و ادامه یافت؟

 

در طی ماه های گذشته احکام مختلفی در مورد برخی از دانشجویان دانشگاه تهران صادر شد. دور جدید فشارها پس از روزهای 22 تا 24 خردادماه گذشته و به دنبال صدور فراخوان تجمع در دانشگاه تهران آغاز شد. در پی این فراخوان برخی از دانشجویان در پردیس فنی دانشگاه جمع شدند و تجمع کوچکی شکل گرفت. دومین مورد تجمعی با عنوان سکوت بود که با حضور گسترده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در دانشگاه همراه شد. در این تجمع به شکل مشهود با دوربین های هندی کم از دانشجویان فیلم و عکس گرفته شد. یک هفته بعد که مصادف با آغاز امتحانات دانشگاه بود به آموزش دانشکده های مختلف اعلام کردند که تعداد زیادی نامه های محرمانه احضار به کمیته انضباطی به دانشجویان دانشکده های مختلف تحویل داده شده که اغلب این دانشجویان را هم دختران تشکیل می دادند. برخی از احکام متعلق به حوادث کوی دانشگاه در 25 خرداد سال گذشته بود که هنوز هم دانشجویان دارند هزینه این برخوردها را می دهند.

 

مرحله اول با بازداشت و موج بعدی با سازمان قضایی نیروهای مسلح بود که به نظر می رسد جای متهم و شاکی عوض شده و در جایی که سازمان قضایی نیروهای مسلح باید به تخلفات نیروی انتظامی بپردازد، قاضی دانشجویان حاضر در دانشگاه در آن روز را احضار کرد که این احضار به یک بار هم ختم نشد و تعداد زیادی از دانشجویان سه یا چهاربار مراجعه کردند. دو نفر از دانشجویان هم به پرداخت غرامت خسارات وارد شده به کوی دانشگاه تهدید شدند. در صورتی که نیروهای انتظامی و لباس شخصی به تخریب کوی پرداخته بودند، به عنوان مثال رقمی که در مورد یکی از دانشجویان به نام ایوب نعمتی تصویب شده بود، در حدود 300 میلیون تومان بود. ایوب نعمتی دانشجوی خوابگاهی و دبیر اسبق شورای صنفی بوده است که هم اکنون در بند دو الف سپاه و انفرادی در بازداشت به سر میبرد".

 

مسئولان کوی دانشگاه چندی پیش از شروع تعطیلات تابستان و تقریبا همزمان با سالگرد حوادث کوی دانشگاه، اعلام کرده بودند که به علت تعمیرات کوی را به مدت حدود یک ماه تعطیل می کنند. آیا محرومیت دانشجویان از تسهیلات رفاهی دلیل خاصی داشت و ایا هنوز هم این اعمال محدودیت ها به قوت خود باقی هستند؟

 

با شروع سال تحصیلی جدید بسیاری از دانشجویان کوی دانشگاه از تسهیلات رفاهی از جمله خوابگاه محروم شدند. دانشگاه تهران اعلام کرد که از این پس به دانشجویان ترم 9 کارشناسی و 5 کارشناسی ارشد خوابگاه تعلق نمی گیرد. به این صورت آنها تمام ساختمان هایی که دانشجویان کارشناسی در آن سکونت داشتند را تخلیه کردند و فقط یک ساختمان باقی ماند که دانشجویان کارشناسی ورودی سال 86 در آن ساکن هستند. بیش از پانصد نفر در یک ساختمان اسکان داده شده اند که درحال حاضر در اتاق های 4 نفره پنج و یا 6 نفر اسکان داده شده اند. درضمن دانشجویان ورودی 87، 88، 89 به خوابگاه های سطح شهر انتقال داده شدند که از نظر امکانات رفاهی در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.

 

سال گذشته و در پی حمله به کوی دانشگاه اعلام شد که تعدادی از دانشجویان کوی کشته شدند. قرار شد کمیته ای از نمایندگان مجلس مسئول بررسی وقایع رخ داده در کوی دانشگاه شوند. آیا اقدامی در این زمینه انجام شده است؟

 

روزی که به کوی حمله شد و هنوز دانشجویان در زندان بودند و دو دسته به وزارت کشور و کلانتری شاپور انتقال داده شده بودند که خودشان هم اعلام کردند که 91 نفر بازداشت شدند، آقایان نادران و زاکانی، از نمایندگان مجلس برای دلجویی از دانشجویان هزینه دیده و خسارت خورده به کوی آمدند و به دانشجویان قول داده شد که از طریق مجلس موضوع پیگیری شود. بعد هم تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران از جمله انجمن اسلامی دانشجویان با آقای ابوترابی نایب رییس مجلس دیداری داشتند و پیگیر این موضوع شده بودند. در صورتی که با این که در رسانه ها اعلام شد که پیگیر آمران و عاملان ماجرای کوی خواهند بود و گفته شد که از دانشجویان دلجویی شود و خسارات به آنها برگردانده شود، اما مشخصا هیچ کمیته ای تشکیل نشده که آقای نادران و زاکانی قول آن را داده بودند و در مورد کشته شدگان کوی هم هیچوقت اعلام نشد که چه تعداد از دانشجویان کشته شدند. هر چند که همان شب اول زمزمه هایی بین دانشجویان پیچیده بود و خبری هم که دو روز بعد از حادثه کوی دفتر تحکیم وحدت اعلام کردند تعداد کشته شدگان را 5 نفر اعلام کردند. با این حال هیچوقت به شکل سند رسمی منتشر نشد و مقامات دانشگاه هم اعلام نکردند که این تعداد از دانشجویان کشته شده اند اما تکذیب هم نشد که دانشجویان در کوی دانشگاه مطلقا کشته نشدند.