در ادامه فشار به وکلای دادگستری، محمدعلی دادخواه نیز به"دادگاه"احضار شد

 

در ادامه فشارهای قضایی و امنیتی برای وکلای کانون مدافعان حقوق بشر محمدعلی دادخواه نیز پس از محمدعلی سیف زاده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضارشده است. آقای دادخواه به کمپین بین المللی حقوق بشر گفت که روز ۲۵ مهرماه باید برای پاسخ به اتهاماتی که علیه وی مطرح شده مراجعه کند.

 

محمدعلی دادخواه که وکالت حدود ۲۰ نفر از دانشجویان، اساتید و دیگر بازداشت شدگان  پس از انتخابات را بر عهده دارد، به اتهام نگهداری اسلحه ومواد مخدر در دفتر وکالتش پس از انتخابات بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شد. این وکیل مدافع حقوق بشر وکالت فعالان دانشجویی همچون عبدالله مومنی، مجید توکلی، حسین رونقی ملکی، علی ملیحی و بهاره هدایت را به عهده دارد.

 

آقای دادخواه درباره روند دادگاه خود به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت :من فقط امیدوارم به عدالت قضاوت شود. من هیچکدام از اتهامات را نپذیرفتم چون اقدامی بر علیه امنیت کشورم نکردم، من نه کتاب ضاله داشتم و نه اسلحه ای، نه کلتی و نه مقدار پر شماری فشنگ داشتم که به قول یاران آقای مرتضوی آنقدر زیاد بوده که نتوانستند آن را بشمارند . در روزنامه های حامی دولت نوشته شد من مقدار زیادی فشنگ جنگی ومواد مخدر با خود داشتم . من فعال حقوق بشرم ، من با کاغذ ، قلم و کلام گفتگو می کنم چه احتیاجی به اسلحه دارم. من مخالف جنگم و آدم صلح طلبیم. پیشینه ام هم همین را نشان می دهد. به کرات از دادگاه خواستم که اشیای که اظهار شده برای من است لطفا به مراکز علمی بدهند تا معلوم شود آیا آثار انگشت من روی آنها است یا نه، اما تا کنون هیچ کدام از مراجع تحقیق و رسیدگی به پرونده من به این خواسته توجه نکردند.

 

این وکیل حقوق بشر با اشاره به اینکه شرافت انسانی با اینگونه رفتارها در تضاد است افزود: ماموران گفتند از تمام مراحل دستگیری من فیلم گرفته شده است.  من امیدوارم این فیلم را دردادگاه بگذارند تا من و بقیه مواد مخدر، اسلحه و فشنگ های کشف شده از من را ببینیم. دیگر هیچ چیز نمی دانم جز اینکه امیدوارم با عدالت در مورد پرونده ام قضاوت شود که اینطور باشد بی گمان من باید تبرئه شوم و باید شخص مرتضوی از من معذرت بخواهد.

این فعال حقوق بشر و وکیل ادامه داد : ماموران به دفتر من آسیب های شدید ی وارد کردند . شبانه گاو صندوق من را باز کردند و تمام محتویات آن را که یک سری اسناد خصوصی افراد بوده که من را به عنوان وکیلشان امین خود پنداشته بودند و نزد من به امانت گذاشته بودند را با خود بردند. اسنادی مانند چک و اوراق خصوصی دیگر. که هنوزهم برخی از آنها را برنگرداندند.

 

فرصت کامل خواندن پرونده موکلانم را ندارم

 

دادخواه که وکالت حدود ۲۰ پرونده مربوط به جریانات پس از انتخابات را بر عهده دارد درباره اینکه با چند نفر از موکلانش توانسته ملاقات حضوری داشته باشد و از نزدیک در جریا ن پرونده و و اوضاعشا ن قرار بگیرد به کمپین گفت:برخی از آنها با قرار وثیقه آزاد هستند اما بعضی دیگر در زندان هستند که متاسفانه مسئولان زندان رخصت دیدار از آنها را به من نمی دهند که این خود نقض فاحش حقوق زندانی تلقی می شود و نیاز به تجدید نظر دارد. موکلان من آدم های با سابقه  شرافتمندانه هستند که به دلیل علاقه شان به این مرز و بوم حرکت های کردند و اگر نتیجه انتخابات طور دیگری می شد حالا حتما در موقعیت های خیلی بهتری بودند. اینها هیچکدام نظر سو و فکر بدی نسبت به این آب و خاک نداشتند بنابراین باید از حقوق بدیهی و بدوی زندانیان بهره بگیرند. حقوقی که درهیچ زمان، مکان و شرایطی تغییرپذیر نیست و جز حقوق بشر و شهروندی به حساب می آید .

 

این عضو کانون مدافعان حقوق بشر ادامه داد: فقط یک یا دو نفر از موکلانم را در زندان دیدم و بقیه را متاسفانه فقط در زمان دادگاه شان دیدم . متاسفانه وقتی برای تقاضای دیدار می روم ، می گویند که این زندانی به دلیل مقرراتی خاص اجازه دیدن وکیل ندارد. در حالیکه طبق قانون وقتی وکیل به دادگستری برای تقاضای دیدن موکلش می رود این حق باید به زندانی داده شود.

 

آقای دادخواه درباره اینکه پس بر اساس چه مستنداتی از موکلان خود دفاع می کند و آیا در جریان تحقیقات قرار می گیرد گفت : ما هرگز در تحقیقات بدوی و پیش از آنکه پرونده به دادگاه برود در روند بازجویی ها و پرونده ها قرار نمی گیریم. در دادگاه فرصتی پیش بیاید پرونده ها را می خوانیم ، پرونده های که غالبا هزار و اندی صفحه هستند و نمی توان در آن فرصت کوتاه خواند . در این رهگذر طبیعتا حق موکلانم ضایع می شود.

 

هیچکدام از اتهامات موکلانم درست نیست

 

آقای دادخواه درباره جوانانی که در این یکسال ونیم وکالتشان را به عهده دارد به کمپین گفت : نسبت به بسیاری از آنها این حس مشترک را دارم که هیچکدام از اتهاماتی که به آنها زده شده درست نیست . به عنوان ناظر و حاضر وقایع پرونده ها فکر می کنم در این پرونده ها عدالت اولین قربانی است که درهنگام تدوین اتهامات و حکم ها ذره ای رعایت نمی شود.

اوادامه داد:من نسبت به پرونده حسین رونقی ملکی خیلی احساس بدی دارم. به نظرم یکی از دانشمندان ایران است که می توانست به مملکتش خدمت کند و حالا در عنفوان جوانی به او ۱۵ سال حبس محکوم شده است. درحالیکه خیلی از دانشجویانی ایرانی در آمریکا و اروپا مشغول تحصیل هستند او در دورافتاده ترین نقطه ایران توانسته رشد کند پس چرا او را به ۱۵ سال زندان محکوم می کنیم. عدالت و مردانگی غیر از این حکم می کند. اگر به فردای روشن کشورمان علاقه داریم باید به نیروهای کشور فضای بالندگی بدهیم.

 

او درباره وضعیت جسمی و روحی این زندانی در دیدارش نیز گفت: من دوبار حسین را در دادگاه دیدم و یکبار در سلول زندان ، به او اجازه ندادند که از سلولش بیرون بیاید . آخرین باری که دیدم وضعیت جسمی ناهنجاری نداشت . اما از لحاظ روحی وقتی کسی حدود ۱ سال در سلول انفرادی باشد معلوم است که چه می شود .