یک میلیارد نفر عملیات نجات معدنچیان شیلی را تماشا کردند

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور شیلی گفته است، حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان عملیات نجات معدنچیان را که از دهها شبکه تلویزیونی پخش می شد، تماشا کردند.سباستین پینه را در مصاحبه با شبکه سراسری تلویزیون شیلی همچنین اعلام کرد، نجات معدنچیان که بیش از دو ماه بود در عمق هفتصد متری زمین گرفتار شده بودند، ده تا بیست میلیون دلار هزینه داشته است.وی افزود نیمی از این مبلغ را دولت تقبل کرده و بقیه آن از کمکهای اهدایی تامین شده است.

 

رئیس جمهور شیلی خاطر نشان کرد در عملیات نجات معدنچیان هر یک پزو (واحد پول شیلی) برای ما ارزش داشت و ما نیز تلاش کردیم پولهایی را که برای این کار جمع شده بود به بهترین نحو مصرف کنیم. عملیات نجات معدنچیان شیلی، بامداد روز پنج شنبه با موفقیت پایان یافت. وزیر بهداشت شیلی گفته است، حال عمومی معدنچیان نجات یافته مناسب و بهتر از آن است که انتظار می رفت. وی گفت، فقط هفت نفر از این معدنچیان به مراقبتهای ویژه نیاز دارند.

 

با بیرون آوردن موفقیت آمیز معدنچیان، برخی از مقامات کشورها نجات آنان را به رئیس جمهور شیلی که در محل معدن بر عملیات نجات نظارت داشت، تبریک گفتند.

رئیس جمهور شیلی طی پیامی، عملیات نجات معدنچیان را دستاوردی مهم برای کشورش توصیف کرد و گفت، نجات این معدنچیان تنها به یک معجزه شباهت داشت.