تائید دستگیری دو خبرنگار آلمانی در ایران

 

خبرگزاری حکومتی ایسنا: سخنگوي قوه قضائيه از محكوميت حدود 61 نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات طي يك ماه گذشته و همچنين بازداشت دو تبعه خارجي با جعل عنوان خبرنگار خبر داد. حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي در ادامه نشست خبري امروز با خبرنگاران تصريح كرد: با مراجعه‌اي كه به پرونده‌هاي مربوط به جريان اغتشاش و فتنه در شعب دادگاه انقلاب داشتيم مشاهده كرديم كه در طول حدود يك ماه گذشته در مورد 64 نفر حكم صادر شده كه از اين تعداد سه نفر تبرئه شده‌اند و حدود 61 نفر محكوميت حاصل كرده‌اند.

 

وي در خصوص ميزان محكوميت اين افراد خاطرنشان كرد: اين افراد از شش ماه تا 19 سال و نيم محكوم به حبس شد‌ه‌اند كه بالاترين حبس فقط براي يك نفر بوده و يك نفر نيز محكوم به 15 سال حبس شده است البته بعضا مشمول مجازات‌هاي تتميمي نيز شده‌اند. برخي محكومان علاوه بر حبس، مجازات شلاق نيز دارند و در مواردي هم ممكن است كه حبس و شلاق محكومان به جزاي نقدي تبديل شده باشد.

دادستان كل كشور با بيان اينكه اين احكام از سوي دادگاه بدوي صادر شده و هنوز راي دادگاه تجديدنظر صادر نشده است، اظهار كرد: وقتي قانون را نگاه كردم به نتيجه قطعي نرسيدم كه آيا مي‌توان پيش از قطعيت حكم اسامي و مشخصات اين متهمان را اعلام كرد يا خير؟

سخنگوي قوه قضائيه با اشاره به بازداشت دو تبعه خارجي تصريح كرد: امروز خبردار شدم كه يكي از افراد فراري از يكي از كشورهاي بيگانه با خانواده سكينه محمدي تماس گرفته و گفته كه دو خبرنگار مي‌آيند تا با شما در مورد پرونده اين فرد مصاحبه كنند. بر همين اساس دو تبعه همان كشور به پسر سكينه محمدي مراجعه كرده‌اند و از او مصاحبه گرفته‌اند. در همين اثنا فرد ديگري به اين دو تبعه مشكوك شده و موضوع را به مراجع رسمي اعلام كرده است و در جريان بررسي‌ها مشخص شده كه اين دو نفر خبرنگار نيستند يا حداقل مدركي كه دلالت بر خبرنگار بودن آنها كند، ندارند.

وي ادامه داد: بررسي‌هاي ابتدايي نشان مي‌دهد كه اين افراد به عنوان توريست وارد كشور شده‌اند و با هماهنگي آن فرد فراري، مطالب مورد نظر خود را كه عمدتا سوالاتي القائي بوده از فرزند سكينه محمدي پرسيده‌اند. در حال حاضر اين دو تبعه خارجي در بازداشت به سر مي‌برند.