یزدی: با رئیس‌جمهور شدن رحیم مشائی مخالفت می کنم

 

دویچه وله: محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد با پول بی‌حساب مردم که خیلی‌ها از آن اطلاع دارند و در جریان هستند، درصدد رییس‌جمهوری شدن است. محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و معاون اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان در گفت‌وگو با هفته‌نامه پنجره به شدت از اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و گفته است با رئیس‌جمهور شدن وی مخالفت خواهد کرد.هفته‌نامه پنجره به طیفی از اصول‌گرایان نزدیک است که منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد هستند.

محمد یزدی در این گفت‌وگو تاکید کرده که جامعه مدرسین موثرترین عامل در جهت ریاست جمهوری احمدینژاد بوده و حمایت زیادی از ایشان کرده است، ولی در عینحال روی برخی از کارهای او دست گذاشته و می‌گوید که خلاف است؛ مثلا اظهارات آقای مشایی و پولهایی را که آقای مشایی دارد خرج می‌کند، بارها اعضای جامعه مدرسین ایراد گرفته‌اند.


یزدی در مورد تلاش‌های مشایی برای رئیس‌جمهور شدن گفته است: مشایی آدمی است که از پول و موقعیت استفاده می‌کند و بر این تصور است که با این کارها می‌تواند رییس‌جمهوری آینده شود.... ایشان در خیلی استان‌ها کارهایی را شروع کرده و با پول بی‌حساب مردم که خیلی‌ها از آن اطلاع دارند و در جریان هستند، درصدد رییس‌جمهوری شدن است.


محمد یزدی اما تاکید کرده که با رئیس‌جمهوری مشایی مخالفت خواهد کرد: بنده همین
جا به شما می‌گویم، در آینده اگر آقای مشایی بهعنوان رییس‌جمهوری مطرح شود، اولین تشکلی که رسما و صریحا مخالفت خواهد کرد، جامعه مدرسین است و اگر بنده در قید حیات باشم، قطعا با این موضوع مخالفت خواهم کرد و به هر قیمتی که باشد موافقت نخواهیم کرد که آقای مشایی رییس‌جمهوری مملکت شود.


قضیه ما با هاشمی حل شدنی نیست


اما بیشترین بخش گفت‌وگوی محمد یزدی با نشریه پنجره به رابطه و اختلافات وی با هاشمی رفسنجانی مربوط می‌شود.یزدی گفته است، قضیه ما با ایشان (هاشمی) حل شدنی نیست، آقای هاشمی یک نوع تفکری دارد و ما هم یک تفکر دیگر.محمد یزدی در این گفت‌وگو به ماجرای تعیین علی خامنه‌ای به عنوان جانشین آیت‌لله خمینی و نظر هاشمی رفسنجانی در این باره اشاره کرده و گفته است، فکر تشکیل شورای رهبری بیشتر از طرف آقای هاشمی سرچشمه گرفته بود و همان زمان، اکثر اعضای جامعه مدرسین مخالفت کردند.

یزدی می‌گوید، در حال حاضر هم که دوباره آقای هاشمی این مباحث را مطرح می‌کند، باز هم ما مخالفیم و بعدا هم مخالف خواهیم بود.محمد یزدی در این گفت‌وگو به محاکمه کرباسچی، شهردار سابق تهران و دفاع هاشمی از او نیز اشاره کرده و می‌گوید: مثلا در دوران آقای هاشمی، ایشان طرفدار آقای کرباسچی بود و ما هم سخت مخالف این قضیه بودیم و در مرحله بحث به نقطه حساسی رسید و ایشان آن
را در محضر رهبری طرح کرد و ما هم در محضر رهبری گفتیم که به نظر ما رهبری نباید در این مسأله وارد شود، زیرا در دنیا رییسجمهوری را محاکمه می‌کنند، آب از آب تکان نمی‌خورد. ما برخلاف نظر آقای هاشمی شهردار را محاکمه کردیم و اتفاقی هم نیفتاد.


شیخ محمد یزدی درباره حوادث پس انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و مواضع هاشمی رفسنجانی در این باره گفته است: در جریان فتنه، سران فتنه به پشتیبانی آقای هاشمی خیلی کارها کردند و آقای هاشمی اساسا یک نوع تفکر داشته و دارد که هیچ ربطی به جامعه مدرسین ندارد.


با این حال محمد یزدی تاکید کرده که ایشان (هاشمی) یک روحانی سابقه
دار، مبارز و خدوم در کشور است که ما روشش را نمی‌پسندیم و با خودش هم صحبت کردهایم، ولی تخریبش را هم جایز نمی‌دانیم.