دفاع وزیر‌كشور خاتمی از حمله ماموران امنیتی به كوی دانشگاه در سال ۷۸

 

دانشجونیوز: موسوی لاری، وزیر‌كشور دولت اصلاحات، در مصاحبه ای با دفاع از عملكرد انتظامی و امنیتی وزارت‌خانه تحت‌كنترل خود در حادثه كوی دانشگاه سال ۷۸، گفت: "خوشبختانه با قوت و قدرت نیروهای امنیتی و انتظامی، جریان آشوبگر سال ۷۸ مهار شدند." سید عبدالواحد موسوی لاری همچنین گفته است که "نیروهای امنیتی و انتظامی دستشان به خون مردم و دانشجویان آلوده نشد". لاری این سخنان را در حالی در مصاحبه با ایلنا گفته است که در حوادث ۱۸ تیر سال ۷۸ کوی دانشگاه تهران، صدها دانشجو توسط بخش های مختلف نیروهای امنیتی کشور، مورد ضرب و شتم های وحشیانه قرار گرفتند. دانشجویان از طبقات مختلف خوابگاه های دانشگاه تهران به پایین پرتاب شده و چشم حداقل یکی از دانشجویان کور شد. عزت ابراهیم نژاد توسط نیروهای امنیتی و نظامی کشور کشته شد و برخی از دانشجویان بازداشت شده سال ها در زندان ها مورد شکنجه قرار گرفتند.

وزیر کشور دولت خاتمی همچنین گفته است: "مسائلی از قبیل كوی دانشگاه طرف‌های مختلفی دارد. یك طرف آن دانشجویان، وزارت علوم و دانشگاه و طرف دیگر وزارت كشور و دستگاه انتظامی است و طرف دیگر آن نیز دستگاه قضایی است و اگر بخواهیم در این باره ارزیابی كنیم قاعدتا بنده نمی‌توانم ارزیابی درست و روشنی از كاركرد دستگاه قضایی ارائه بدهم، اما به‌عنوان كسی كه مدیر امنیتی بوده و مسوولیت امنیت جامعه را برعهده داشته‌ام به راحتی می‌توانم از كاركرد این حوزه دفاع بكنم."

وی افزود: "حوزه امنیتی در زمان حادثه كوی دانشگاه كه عمدتا وزارت كشور، نیروی انتظامی و بعضا بخشی از نیروهای اطلاعاتی كشور در آن نقش دارند تمام جهت گیری‌اش مبنی بر این بود كه بحرانی كه بوجود آمده به یك زخم ریشه دار عمقی میان ملت، دولت و طیف آسیب دیده دانشجو و مدیریت عمومی كشور تبدیل نشود. یعنی قضایا به گونه‌ای پیش نرود كه این تقابل یك تقابل دائمی باشد."

لاری همچنین گفته است: "در همان زمان اگر به یاد داشته باشید من مصاحبه‌ای كردم و گفتم همه تلاش ما این بود كه با نوعی حركت همدلانه با طیف آسیب دیده بحران را به گونه‌ای حل بكنیم كه خون ریزی نشود، كسی بیش از آنچه در آن شب آسیب دیده آسیب نبیند و هنجار شكن‌هایی كه هنجارهای جامعه را تحمل نمی‌كنند و به دنبال بهانه جویی هستند تا بزنند و بشكنند و به آتش بكشند تا بحران حادتر شود از طیف دانشجوی معترض جدا هستند و همین طور هم شد."


وی ادامه داد: "در آن زمان دانشجو جماعت احساس كردند مدیریت كشور دنبال حذف و برخورد غیرمنطقی با آنها نیست و لذا بعد از مدتی دانشجویان اعتراضشان را كنار گذاشتند و روز آخر افرادی كه در سطح شهر با نقاب آمده بودند و بانك آتش می‌زدند كه معلوم بود از جریان آشوبگر هستند خوشبختانه با قوت و قدرت نیروهای امنیتی و انتظامی كشور مهار شدند."


وزیر‌كشور دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی، در بیان قضاوت خود در رابطه با عملكرد دستگاه قضایی در برخورد با عوامل پدید آورنده این حادثه معتقد است: "درباره برخورد دستگاه قضایی بنده نه آن روز و نه امروز راضی نبوده و نیستم."


لازم به ذکر است پس از جنایات صورت گرفته در
۱۸ تیر سال ۷۸ تنها چند سرباز وظیفه به جرائمی همچون "دزدیدن ریش تراش دانشجویان" محکوم شدند.


واقع
۱۸ تیر سال ۷۸، در اعتراض به بسته شدن روزنامه "سلام" آغاز شد. در پی تظاهرات دانشجویان در اعتراض به توقیف روزنامه سلام نیروهای لباس شخصی و انصار حزب الله  به داخل کوی دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی حمله بردند و ضمن تخریب اموال دانشجویان آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و صدها نفر را بازداشت کردند بطوریکه حمله و ضرب و شتم دانشجویان تا صبح ادامه داشت.

اکنون بعد از گذشت
۱۱ سال از آن فاجعه دردناک، وزیر‌كشور دوران دولت محمد خاتمی از عملکرد نیروهای نظامی و امنیتی کشور ابراز رضایت کرده است. ضعف محمد خاتمی و کابینه وی در مقابل نیروهای وابسته به سپاه پاسداران، یکی از عوامل اصلی عدم حصول دستاورد، علیرغم پرداخت هزینه در مقاطع مختلف همچون ۱۸ تیر سال ۷۸ و شکست اصلاحات در ایران بود.

همچنین عدم برخورد با نیروهای حمله کننده به کوی دانشگاه تهران در سال
۷۸ زمینه ای برای حملات مجدد به دانشجویان و تکرار حمله به کوی در در شامگاه روز ۲۴ تیر سال ۸۸ بوده است.