شیوع افسردگی در میان جوانان به دليل نابسامانی‌های اجتماعی و محیطی

 

افسردگي در جوانان به دليل مشكلاتپ اجتماعی و محيطي شايع‌تر است/ بسياري از افراد در جامعه هستند كه مبتلا به يكي از انواع اختلالات رواني هستند كه از آن بي‌اطلاع‌اند/پرستاران شب‌بيدار بيشتر در معرض اختلالات رواني هستند. خبرگزاری حکومتی ایلنا در این باره گزارش کی دهد: رئيس انجمن روانپزشكان ايران با اشاره به وجود بيماران مبتلا به اختلالات رواني خاموش در جامعه گفت: افسردگي،اضطراب، وسواس و اختلالات خواب شايع‌ترين بيماري‌هاي رواني در كشور به شمار مي‌آيند.


احمد جليلي به مناسبت روز جهاني بهداشت روان در گفت‌و‌گو با ايلنا، افزود: مراجعه به روانپزشك هنوز در ايران با دشواري‌هايي روبروست اما همين مسئله در مقايسه با 20 سال گذشته پيشرفت‌هايي را كسب كرده است چرا كه مردم انواع بيماري‌هاي رواني را بيشتر شناخته‌اند و ديگر پرهيزي ندارند كه بيماري آنها شناخته شود همچنين در حال حاضر بيماري رواني نقطه ضعف و برچسب اجتماعي تلقي نمي‌شود.


وي با بيان اينكه در گذشته به اشتباه مسائل رواني را با بيماري‌هاي روحي يكي دانسته و آن را به ماوراء‌الطبيعه مرتبط مي‌دانستند، ادامه داد: حدود سه تا چهار درصد بيماري‌هاي رواني جامعه مانند اسكيزوفرني و سرخوشي‌هاي شديد در گذشته فقط شناخته شده بودند و افسردگي، اضطراب، وسواس و اختلالات خواب كه هم‌اكنون آمار بالايي دارند و با علائم جسمي بروز مي‌‌دهد ناشناخته مانده بودند.


جليلي گفت: البته امروزه نيز تا پزشك معالج و اطرافيان بيمار را راهنمايي نكنند و يا از طريق مشكلات تنفسي و يا سردرد بيماري رواني تشخيص داده نشود بيمار از مشكل رواني خود بي‌اطلاع مي‌ماند و درمان نيز سخت‌تر مي‌شود.


وضعيت بهداشت رواني در جامعه مطلوب نيست


رئيس انجمن روانپزشكان ايران تصريح كرد: مشكل اساسي در تعريف روان است چرا كه روان با فعاليت مغز در ارتباط است و با معقوله روح، جن‌زدگي و خرافات متفاوت است.
وي وضعيت بهداشت رواني را در جامعه مطلوب ندانست و گفت: اين مسئله با بهداشت عمومي و جسمي مرتبط است و زماني‌كه بهداشت عمومي مطلوب باشد بهداشت رواني نيز در وضعيت خوبي خواهد بود.


جليلي گفت: هنگامي كه به طور مثال تصادف و تلفات جاده‌اي هر سال در جامعه ما به اندازه جمعيت يك شهر كوچك است طبيعي بوده كه از همين رقم بيماران رواني نيز بيشتر شوند چرا كه افراد، وابستگان و خانواده خود را از دست مي‌دهند بنابراين وضعيت بهداشت رواني با مشكلات اقتصادي و اجتماعي نيز ارتباط تنگاتنگ دارد و ظاهر به چشم نمي‌آيد.


افسردگي،اضطراب، وسواس و اختلالات خواب شايع‌ترين بيماري‌هاي رواني در كشور


وي افسردگي، اختلالات اضطرابي، وسواس و اختلالات خواب را به ترتيب شايع‌ترين بيماري‌هاي رواني در جامعه دانست و گفت: اين بيماري‌ها با علائم جسمي ظاهر مي‌شوند و عامل مراجعه بالا افراد به كلينيك‌هاي روانپزشكي است.


اختلالات روانپزشكي همه سنين را درگير مي‌كند


رئيس انجمن روانپزشكان ايران در مورد بيشترين گروه سني درگير با بيماري‌هاي رواني گفت: اختلالات روانپزشكي همه سنين را درگير مي‌كند به طور مثال افسردگي در جوانان به دليل مشكلات محيطي شايع‌تر است و بيماري‌هاي بيولوژيكي در افراد مسن و بيماري اسكيزوفرني در سنين نوجواني بسيار شايع است.


درصد ابتلاي زنان به اختلالات رواني در ايران 2 برابر مردان است


وي ادامه داد: زنان بيشتر از مردان در معرض بيماري‌هاي رواني و افسردگي قرار دارند به طوري كه درصد ابتلاي زنان به اختلالات رواني در جامعه ما 2 برابر مردان است. دليل آن مسائل بيولوژيكي و شرايط محيطي است همچنين نابساماني‌هاي اجتماعي و قانوني نيز در اين مسئله موثر است.


پرستاران در معرض ابتلا به اختلالات رواني قرار دارند


جليلي، افراد شاغل در حرفه‌هاي سخت را از جمله گروه‌هاي در معرض ابتلا به اختلالات رواني دانست و گفت: كار شيفت و شب‌بيداري‌ها اختلالات رواني را بيشتر مي‌كند از اين دسته پرستاران كه در معرض اين بيماري‌ها قرار دارند گاهي تا سه شيفت مجبور به كار هستند و اين مسئله نگران‌كننده است، اين در حالي بوده كه در جوامع پيشرفته پاداش در مقابل مشاغل سخت داده مي‌شود اما به پرستاران در جامعه ما تنها وعده داده شده است.


وجود بيماران مبتلا به اختلالات رواني خاموش در جامعه


رئيس انجمن روانپزشكان ايران در مورد بيماران مبتلا به اختلالات رواني خاموش نيز گفت: بسياري از افراد در جامعه هستند كه مبتلا به يكي از انواع اختلالات رواني هستند كه از آن بي‌اطلاع‌اند اين مسئله دربيماري‌هاي جسمي نيز شايع است، مثلا تعداد زيادي از افراد ديابت نهفته دارند. احساس افسردگي، غم بيماري، نگراني‌هاي مداوم از علائمي است كه به صورت جسمي ظاهر مي‌شود اما بيمار از آن اطلاعي ندارد.
جليلي تصريح كرد: متاسفانه مردم جامعه ما نسبت به بيماري‌هاي رواني آگاهي نسبي دارند كه بايد شناخت از انواع بيماري‌هاي رواني بيشتر شود.


فروش داروهاي آرامبخش از سوي داروخانه‌ها بدون تجويز پزشك


وي مشكل اصلي موجود را ارائه داروهاي مسكن و آرام‌بخش از سوي داروخانه‌ها بدون تجويز روانپزشكان عنوان كرد و گفت: داروخانه‌ها دارو را مي‌فروشند و كنترلي بر روي آن نمي‌شود. متاسفانه مردم نيز خودسرانه طبيب خود شده‌اند و آرام‌بخش‌ها را مصرف مي‌كنند در حاليكه اين داروها درمان موقت دارند و وابستگي و اعتياد ايجاد مي‌كنند.