نگرانی نماینده رژیم از افزایش نارضایتی مردم


سایت حکومتی فرارو- یک نماینده مجلس با تایید افزایش نارضایتی مردم از دستگاه‌های اجرایی، معتقد است سازمان بازرسی کل کشور از انجام وظیفه اصلی خود که نظارت بر نحوه عملکرد مسئولین اجرایی است، غفلت کرده است.

رئیس دیوان عدالت اداری روز گذشته از افزایش بی‌سابقه شکایات مردمی از دستگاه‌های اجرایی در سال‌های اخیر خبر داد و نقض حقوق مردم و بی‌توجهی به بیت‌المال توسط دستگاه‌های دولتی را زنگ خطر دانست.به باور کارشناسان ضعف دستگاه‌های نظارتی در کنار نقض قانون توسط ماموران دولتی می‌تواند از علل اصلی افزایش این شکایات باشد.

 

سیدفاضل موسوی در پاسخ به پرسش فرارو  در این‌باره که علت افزایش حجم شکایات در دستگاه‌های دولتی چیست، اظهار داشت: به نظر می‌رسد که دیوان عدالت اداری باید گزارش جامعی در این خصوص ارائه دهد. پرونده‌هایی که به دیوان عدالت اداری ارسال می‌شوند، قابل بررسی و تفکیک است تا مشخص شود چند درصد از پرونده‌ها به خاطر کم‌کاری، چند درصد به خاطر کم‌توجهی، چند درصد به خاطر دیگر مسائل و... است.

وی در این باره که آیا در کمیسیون اصل 90 نیز چنین رشدی در آمار شکایات قابل مشاهده است یا نه، گفت: نوعاً شکایاتی که در کمیسیون اصل 90 طرح می‌شود، سطحی بالاتر از دیگر نهادها دارد، یعنی فرد اگر احساس کند که دیگر از کسی کاری ساخته نیست و از همه جا قطع امید کند به کمیسیون اصل 90 شکایت می‌کند.

وی با بیان ساز و کار خاص کمیسیون اصل 90 اظهار داشت: بسیاری از مسائل به ما ربطی ندارد و در صلاحیت مقامات قضایی است و اگر خدای ناکرده کسی از مقامات قضایی شکایت داشته باشد که بنا به دلایلی به مسئله‌ای رسیدگی نکرده اند یا اعمال نفوذ کرده اند، این کمیسیون پرونده را پیگیری می‌کند. به صورت عادی ما وارد پرونده‌هایی که در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است، نمی‌شویم.

 

موسوی در ادامه، اظهارات رئیس دیوان عدالت اداری را دور از واقعیت ندانست و بیان داشت: با توجه به گزارش‌هایی که به ما می‌رسد نارضایتی مردم از دستگاه‌های اجرایی وجود دارد و به طرق مختلف هم برای نمایندگان مجلس قابل مشاهده است. باید آسیب‌شناسی کرد و دید چه عواملی سبب می‌شود حجم شکایات روز به روز افزایش یابد.

عضو کمیسیون اصل 90 با تاکید برضرورت آسیب‌شناسی و ریشه‌یابی علل و عوامل این نارضایتی افزود: به هر حال مسئولین کشور باید پیگیر این امر باشند.