شکایت دانشمند آذربایجانی از رژیم

 

به گزارش خبرگزاری ریانووستی،  "رشید علییف" دانشمند آذربایجانی که جمهوری اسلامی او را به بهانه مشکل ویزا دستگیر و به سه سال زندان محکوم کرد، از رژیم به دادگاه عالی آذربایجان شکایت کرده است. به گزارش پایگاه اینترنتی " aze.az" آذربایجان این مطلب را "اسلان اسماعیلوف" وکیل مدافع علییف به "ترند" اطلاع داده است.

 

به گفته وکیل مدافع رشید علییف، وی در دوران زندانش در ایران تحت اذیت و آزار قرار گرفته و دچار مشکلاتی روحی و جسمی شده و به همین دلیل برای کسب غرامت از رژیم و شرکت Sazan Elektronics İndustry شکایت کرده است. در کنار آن، علییف خواستار مجازات کسانی شده است که در دستگیری وی مقصر بوده اند. اسماعیلوف تاکید کرد که اعمال غیر مجاز علیه موکلش در ایران تا به امروز نیز ادامه دارد. وی تاکید کرد که تاکنون مدارک شخصی موکلش مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت دانشگاهی وی مسترد نشده است.

 

ریانووستی در ادامه این گزارش می نویسد:   علییف، کارشناس ارشد آزمایشگاه "فیزیک سیستم های بیولژیکی" پژوهشگاه مسائل فیزیک دانشگاه دولتی باکو بر اساس دعوت کمپانی Sazan Elektronics İndustry و در چارچوب قرارداد همکاری با این دانشگاه طی سال های 2006-2008 در ایران مشغول بکار شد. مسئولین کمپانی بارها از علییف دعوت کردند که برای اقامت دائمی به ایران نقل مکان کند ولی وی این دعوت را نپذیرفت. بعد از اصرار "عباس افتخاری" مدیر این کمپانی، علییف روز 5 اکتبر سال 2008 برای مدت کوتاهی به ایران دعوت شد که از روز 6 اکتبر به بهانه مشکل ویزا بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، به اتهامات واهی و بدون حضور علییف در دادگاه، وی به سه سال بازداشت محکوم شد. روز 11 اوت سال جاری بعد از یک سال و 10 ماه زندانی از زندان آزاد شد.