جنگ قدرت دستگاه های امنیتی و نظامی پشت حوادث اخیر در کردستان

 

بعد از بمب گذاری مهاباد، حادثه میدان آزادی شهر سنندج می تواند کار خود رژیم باشد. تاکنون هیچ یک از گروه های مسلح کرد مسئولیت این دو حادثه را به عهده نگرفته و آن را مستقیما کار خود رژیم می دانند که اهداف شومی را در کردستان به این وسیله دنبال می کند. تناقضات در اعلام خبر و نحوه انجام آن از سوی مسئولان حکومتی، که از گروه های مسلح کرد تا بعث عراق و آمریکا و اسرائیل را مسئول این دو حادثه قلمداد می کنند، می تواند نشانگر توطئه جدیدی باشد که دستگاه های امنیتی و نظامی رژیم در منطقه و کل ایران دنبال می کنند. رشد اختلافات در درون حاکمیت و کشانده شدن پای دستگاه های امنیتی و نظامی به مسائل سیاسی به ویژه سپاه پاسداران و نارضایتی فرماندهان سپاه از احمدی نژاد که در ماهای اخیر بی پرده اعلام کرده اند، می تواند عامل دیگر بروز حوادث اخیر در کردستان باشد. اخیرا، خامنه ای سپاه پاسداران را برای محدود کردن دولت و وزارت اطلاعات در امور داخلی، کنترل اطلاعاتی و امنیت داخل کشور را به سپاه پاسداران واگذار کرد.  این شائبه نیز وجود دارد که عوامل اطلاعاتی وابسته به وزارت اطلاعات برای سنگ اندازی در مقابل سپاه و ناتوان نشان دادن آن برای کنترل جامعه، به اقدامات ایذائی در کردستان دست زده اند. خبرگزاری حکومتی ایرنا در خبر جدیدی گزارش زیر را منتشر کرده است.  

 

ایرنا: معاون امنيتي و انتظامي وزير كشور اعلام كرد كه بر اثر حمله روز گذشته در سنندج پنج نفر کشته و 10نفر مجروح شده اندساعت 17 و 10 دقيقه روز پنجشنبه دو نفر مسلح به سلاح كلاشينكف، ايستگاه و خودروي نيروي انتظامي را در حاشيه شمال غربي ميدان آزادي شهر سنندج به رگبار بستند.
علي عبدالهي روز جمعه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار سياسي ايرنا با بيان اينكه از همان لحظه وقوع حمله تروريستي، بررسي ها آغاز شده و اقداماتي در اين رابطه در دست انجام است، گفت: تاكنون هيچ يك از گروهك هاي تروريستي وابسته به آمريكا و رژيم صهيونيستي مسووليت اين تيراندازي را به عهده نگرفته اند.

طبق اعلام مركز اطلاع رساني فرماندهي نيروي انتظامي كردستان، 'علي محمدي' يكي از کشته های دیروز ،از عابرين اين حادثه بوده است.
همچنين،'احمد جعفري هاشمي'، 'مصطفي كرامتي'، 'رامين اميرقلي' و 'شهرام نصراللهي' چهار شهيد ديگر اين حادثه از كاركنان نيروي انتظامي اعلام شده اند.
مركز اطلاع رساني فرماندهي نيروي انتظامي كردستان پيش از اين اعلام كرده بود كه در جريان اين تيراندازي 9 تن مجروح شدند كه پنج تن از آنها مردم عادي و چهار تن ديگر از كاركنان نيروي انتظامي هستند.
بر اساس اين گزارش، علي خسروي، رسول سولگي ، سهراب نجفي و علي حيدري از جمله مجروحان اين حمله  معرفي شده اند كه به غير از نفر آخر، بقيه از كاركنان نيروي انتظامي بشمار مي آيند.
گفتني است حمله کنندگان با استفاده از شلوغي ميدان و اطمينان از امتناع نيروي انتظامي در پاسخ به آتش آنها به علت انبوه شهروندان حاضر در صحنه،اقدام به فرار كردند.
معاون امنيتي و انتظامي وزارت كشور در اين خصوص تاكيد كرد كه در هر عمليات تروريستي عوامل خارجي و در راس آن رژيم صهيونيستي دست دارند كه در حال بررسي موضوع هستيم.