بازاریهای اردبیل کماکان در اعتصاب به سر می برند


با وجود هشدارهای دستگاه های قضایی، امنیتی و سیاسی رژیم در مورد ادامه اعتصابات بازاریان، و در حالیکه برخی از عوامل صنف طلا فروشان از توافق ضمنی و مشروط با احمدی نژاد خبر داده بودند، آخرین گزارش ها حاکی از آن است که بازار طلافروشان اردبیل در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده از چهارده روز قبل کماکان در اعتصاب به سر می برد.سایت اصلاح طلب جرس در این باره می نویسد: این در حالیست که بازارهای طلا و ساعت تهران و اراک و قزوین و مشهد نیز، در حالت نیمه تعطیل و نیمه وقت، به کارهای خود می پردازند.

 

به گزارش نشریه آوای اردبیل، روز آغازین اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در اردبیل اعتراض صنفی طلا فروشان این شهر در مورد نحوه اعمال سه درصد مالیات را به همراه داشت. صنف طلافروشان اردبیل از اولین روز مهرماه ترجیح دادند تا کرکره های مغازه ها را به نشانه اعتراض بالا نبرند و بازار طلافروشان اردبیل تا چهاردهمین روز از مهر ماه بی رونق ترین بازار اردبیل شود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده،دریافت مالیاتی است سه درصدی که بر براساس ماده ۱۸قانون مالیات بر ارزش افزوده از مهر ۸۹ شروع و ۱۲ گروه جدید مانند صنف طلافروش، آهن فروش، بنگاه معاملات ملکی، دفتر اسناد، دفتر پلیس + ۱۰ و خدمات الکترونیک، نمایشگاه‌دار، هتل، متل و هتل آپارتمان زیر سه ستاره، واحد تجاری ۵۰ آمپر به بالا و برق سه فاز صنعتی، چاپخانه‌داران، سینما و تماشاخانه، مکان‌های ورزشی و تفریحی را شامل می شود.

 

این در حالی است که رییس شورای اصناف طلا فروشان اردبیل تمایلی به پاسخگویی در مورد تعطیلی ۱۴ روزه بازار زرگران ندارد. وی در این دو هفته ای که از تعطیلی بازار زرگران اردبیل می گذرد هیچ گونه تمایلی ندارد تا خود را به میکروفن خبرنگاران نزدیک کند و به تشریح دلایل تعطیلی و بازگشایی مجدد بازار بپردازد.