تخریب جنگل ها و جاذبه های طبیعی کردستان برای مقابله با نیروهای پیشمرگه

 

در طی ماههای گذشته بخشی عظیمی از جاذبه های طبیعی مناطق کردنشین که شامل جنگل و کوههای مرتغع می باشد به بهانه رفت و آمد نیروهای پیشمرگه کرد در این مناطق توسط سپاه پاسداران   به کلی تخریب شد. هرانا در ادامه این گزارش می نویسد:  در تازه ترین دور این اقدامات روز یک شنبه مورخ 4 مهرماه نیروهای سپاه پاسداران اقدام به توپباران شدید کوهستان و جنگلهای " کوسالان " منطقه سروآباد کرده اند، که بر اثر آن بخش عظیمی از این منطقه دچار حریق گردید و با تلاشهای مردم منطقه و فعالین محیط زیست بعد از چندین ساعت این آتش سوزی مهار گردید. بنابه گفته شاهدان محلی نهادهای دولتی منطقه در خصوص مهار آتش سوزی هیچ اقدامی نکرده اند.

 

روز بعد نیز نیروهای سپاه پاسداران مریوان بخشهای از مناطق " دزلی و بن دول " را به شدت توپباران می کنند، که در نتیجه آن نیز بخشهای از این مناطق دچار حریق شده است.

همچنین در روزهای سه شنبه و جمعه هفته گذشته نیرویهای سپاه پاسدران از دو طرف کوهستان " شاهو " مابین شهرهای پاوه و کامیاران را با سلاحهای سبک و سنگین توپباران می کنند، که بر اثر آن بخشی از این کوهستان به شدت تخریب گشته است.

لازم به ذکر است نیروهای سپاه پاسداران از اوایل امسال به بهانه حضور نیروهای اپوزسیون کرد بارها این مناطق طبیعی که جزئی از جاذبه های طبیعی کردستان می باشد را به شدت توپباران کرده اند، تا حدی که تنها در منطقه مریوان و سروآباد از اوایل امسال تا به امروز بیش از 400 مورد آتش سوزی توسط نهادهای مدافع محیط زیست منطقه گزارش شده است.

عدم توجه مسولین ادارات محیط زیست و منابع طبیعی به افزایش آمار آتش سوزی های جنگلها و مناطق کوهستانی سبب گشته مردم این مناطق دستهای پنهانی را در تخریب این مناطق، دخیل بدانند.

همچنین نیروهای سپاه پاسداران مردم روستاهای اطراف این مناطق را تحت فشار شدید قرار داده اند تا به عضویت بسیج دربیایند و در مبارزه با نیروهای اپوزسیون کرد با آنها همکاری نمایند. این نیروهای از دامداران و زنبورداران این مناطق تعهد کتبی گرفته اند که سپاه در قبال جان آنها در زمان توپبارانها هیچگونه مسولیتی ندارد.