هند رژیم را به دخالت در جامو وکشمیر متهم کرد


العربیه . نت : وزارت خارجه هند سفیر ایران در این کشور را در اعتراض به " دخالت در حوادث جامو وکشمیر " احضار کرد.

روزنامه هندی " ایندین اکسپرس " در شماره امروز شنبه 2 10 2010 اعلام کرد ، دهلی نو گزارش هایی که شبکه تلویزیونی " پرس تی وی " وابسته به سازمان صداوسیمای دولتی ایران از مساله سوزاندن فرآن در آمریکا و تظاهرات جامو وکشمیر منتشر کرده بود ، تحریک آمیز خواند. ولایت جامو وکشمیر در غرب هند همزمان با تهدید به سوزاندن قرآن درسالگرد حوادث 11- سپتامبرشاهد تظاهرات ونآرامی های گسترده بود.

بر اساس گزارش منابع خبری در درگیری بین نیروهای امنیتی و شرکت کنندگان در تظاهرات 14 نفرکشته شدند وبرخی از تندروها به یک کلیسا در این ولایت یورش بردند.

مقامات هندی می گویند پس از انتشار تصاویری از سوزاندن قرآن در آمریکا برخی از شبکه های خبری گزارش های تحریک آمیزی منتشرکردند که به ایجاد نآرامی در این ولایت مسلمان نشین منجرشد.

 

ایران پیش از این سفیر هند در این کشور را برای اعتراض به چگونگی برخورد پلیس هند با تظاهرکنندگان احضار کرده بود اما هند این بار سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرده و از سیاست این کشور نسبت به نآرامی های جامو وکشمیر اعتراض کرد.

بر اساس گزارش " ایندین اکسپرس " وزارت خارجه هند به سفیر ایران تاکید کرده است که " مساله امنیت و قانون در جامو وکشیمر یک موضوع داخلی است وایران حق ندارد در این مساله دخالت ک."

جامو وکشمیر تنها ولایت هندی است که اغلب ساکنان آن مسلمان هستند وگرایش های تجزیه طلبانه در آن بارها به درگیری وخشونت بین ساکنان آن و نیروهای امنیتی منجرشده است. ند

بخش دیگر این ولایت تحت حاکمیت پاکستان است.