ایجاد محدودیت‌های جدید برای دانشجویان کوی دانشگاه

 

دانشجونیوز: وضعیت کوی دانشگاه تهران پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری در سال گذشته و همچنین حمله وحشیانه نیروهای امنیتی در شامگاه ۲۴ خرداد سال پیشین، دستخوش تغییرات نامطلوب زیادی شده است. به گزارش دانشجونیوز، در تابستان امسال و پیش از بازگشایی دانشگاه ها، فشار های امنیتی بر ساکنان کوی دانشگاه افزایش یافت بطوریکه تعدادی از دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران به سازمان قضائی نیروهای مسلح احضار و بعضاً با بازداشت های چند روزه و با اتهامات نامعلوم مواجه شدند که می توان به ایوب نعمتی، دبیر سابق شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران، اشاره کرد که هم اکنون نیز در بازداشت به سر می برد.

 

فشارها بر دانشجویان در این مرحله خاتمه نیافته است. در سال تحصیلی جاری نیز با تعطیلی چندین ساختمان در کوی دانشگاه، تنها یک ساختمان به دانشجویان کارشناسی اختصاص داده شده که اسکان در این ساختمان نیز با محدودیت های زیادی همراه است. از جمله اینکه این ساختمان تنها به دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ٨٦ اختصاص داده شده است که بیش از پانصد نفر را در برمیگیرد و دانشجویان ورودی سال های گذشته به کلی از داشتن خوابگاه محروم شده اند. البته وضعیت این دانشجویان نیز مناسب نمی باشد چرا که تراکم بیش از حد دانشجویان در ساختمان مذکور موجب شده است در اتاق های ٤ نفره سابق، ۵ نفر اِسکان داده شوند که موجب اعتراض دانشجویان شده است.

لازم به ذکر است مسولین کوی دانشگاه تهران، ورودی های سال ٨٦ به بعد این دانشگاه را که درخواست خوابگاه کرده اند، به خوابگاه های سطح شهر انتقال داده اند بطوریکه دانشجویان بشدت از خوابگاه های سطح شهر ناراضی می باشند. یکی از دلیل نارضایتی دانشجویان مسافت طولانی میباشد که آنها باید هر روز برای رسیدن به دانشگاه بپیمایند. همچنین دانشجویان خوابگاهی از وضعیت غذایی موجود در خوابگاه ها به شدت ناراضی هستند به طوریکه همگی اعلام می دارند که کیفیت غذا نسبت به سال گدشته به شدت نزول کرده است.

البته محدودیت های زیادی نیز گریبانگیر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد شده است به گونه ای که این دانشجویان تنها ٤ ترم حق سکونت در خوابگاه های دانشجویی را دارند و بیش از آن به مانند دانشجویان ترم ۹ مقطع کارشناسی از خوابگاه محروم خواهند شد.

با توجه به شرایط نامناسبی که برای دانشجویان کارشناسی ارشد ساکن در خوابگاه ها وجود دارد، روز سه شنبه آنها با پخش اطلاعیه ای تصمیم به تجمع در جلوی درب پذیرش خوابگاه گرفتند که در پی آن نیروهای حراست با تجمع نیروهایش از شکل‌گیری اعتراض دانشجویان جلوگیری به عمل آورد.

لازم به ذکر است فرهاد رهبر، ریاست دانشگاه تهران، سال گذشته اعلام کرده بود که باید به سمتی رویم که تنها دانشجویان مقطع ارشد و دکترا در مجتمع کوی دانشگاه ساکن شوند و این اقدامات را می توان پیرو صحبت های مذکور ارزیابی نمود.