ENGLISH| صفحه خبر | خبرنامه | مقاله | اطلاعیه | درباره کانون | پیوندها
 

تائید حکم اعدام دو زندانی سیاسی کرد


خانواده دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام در گفتگو با خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان اعلام کرده اند حکم اعدام علی و حبیب افشاری تائید و به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.

در ادامه ی این گزارش آمده است: اعضای خانواده علی و حبیب افشاری که همزمان با شدت گرفتن احتمال اجرای حکم اعدام فرزندانشان، دیروز شنبه ۶ اردیبهشت‌ماه ۱٣۹٣، جهت جلوگیری از اجرای این حکم به دیوان عالی کشور مراجعه کرده بودند، می‌گویند که یکی از مسوولان در دیوان عالی کشور به آنها گفته "در حال حاضر پرونده‌ها به لحاظ آئین دادرسی، به آخرین مرحله خود رسیده و به اجرای احکام ارسال شده و از این بابت کاری از دست ما برنمی‌آید."

خواهر این دو زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام همچنین گفت که همین مسوول در دیوان عالی کشور پیشنهاد کرده که با توجه به اینکه رهبر جمهوری اسلامی دارای حق "عفو خاص" است و این حق نیز از سوی او به عالی‌ترین مقامات قوه قضائیه تنفیذ شده؛ لذا تنها راه‌حل باقیمانده، درخواست عفو از مقام رهبری است. "بر این اساس شما یک نامه برای مقام معظم رهبری ایران بنویسید و خواهان ممانعت از اجرای حکم اعدام آنها شوید."

علی و حبیب افشاری این دو برادر زندانی محکوم به اعدام، با گذشت ۴۰ ماه از صدور این حکم، در ۲۷ فروردین‌ماه ۱٣۹٣، طی نامه‌هایی به ریاست دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد، خواهان بررسی مجدد پرونده خود شدند. طولی نکشید که از سوی شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور، مجددا حکم اعدام آنها تایید و روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، از سوی دایره اجرای احکام زندان ارومیه این حکم به صورت رسمی به آنها ابلاغ شد.

این دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام به همراه برادر دیگرشان به نام سلطان افشاری در روز چهارشنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، در اعتراض به تایید مجدد حکم اعدامشان دست به اعتصاب غذا زدند و هم‌اکنون در پنجمین روز، این اعتصاب غذا در جریان است.

خواهر این زندانیان سیاسی کُرد در پایان این گفتگوی تلفنی با خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان اضافه نمود که برداران وی هم‌اکنون در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند و یکی از برادران وی به‌نام علی افشاری، به دلیل وضعیت وخیم جسمی و اعتصاب غذا، اصلا حالش خوب نیست و در وضعیت حاد جسمی قرار دارد و مسوولان زندان هم هیچ‌گونه توجهی به وی نمی‌کنند.

این دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در ۱۸ و ۲۰ آذرماه ۱۳۸۹، از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه از طریق فعالیت تبلیغی و عضویت در یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اعدام محکوم شدند.

علی افشاری متولد سال ۱٣۵۹، به همراه برادرش حبیب‌الله افشاری متولد ۱٣۶۷، اهل روستای گوگجلو حبیبله از توابع شهر مهاباد هستند که در اوایل سال ۱٣۹۰ توسط نیروهای اطلاعات سپاه و نیروهای وزارت اطلاعات در شهرهای بوکان و مهاباد بازداشت شدند که پس از ۷۵ روز بازجویی‌های مداوم در بازداشتگاهای اداره اطلاعات مهاباد و ارومیه، به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند. 


٢٨ آوریل ٢٠١٤

 
 

 

 
   
ENGLISH| اسناد زندان| آمار احکام مرگ در ایران | گالری عکس و طرح | تماس با سایت| تماس با کانون